Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English
Praca Lidl Grinch Cuprum Arena

Wypożyczasz samochód na wakacje? Sprawdź jak wygląda kwestia ubezpieczenia

Autor Partnerstwo
Data utworzenia: 02 lipiec 2019, 14:36


Wypożyczasz samochód na wakacje? Sprawdź jak wygląda kwestia ubezpieczenia

Wakacje to czas odpoczynku i relaksu, dlatego warto unikać wszelkich powodów do stresu. Tymczasem wakacyjny wyjazd potrafi przysporzyć różnych zmartwień, zwłaszcza jeśli zwiedza się duże aglomeracje miejskie, takie jak Trójmiasto. Wówczas warto postawić na sprawdzone rozwiązania i wynająć wygodne auto wraz z odpowiednim ubezpieczeniem.

Każda wypożyczalnia samochodów w Gdyni czy Gdańsku ma obowiązek posiadania polisy OC na każde wynajmowane auto. Wynika to z przepisów, które wymagają tego od wszystkich właścicieli pojazdów. Dzięki obowiązkowej polisie OC kierowca jest finansowo chroniony przed odpowiedzialnością cywilną. Należy jednak pamiętać, że takie ubezpieczenie nie zapewnia ochrony w przypadku zniszczeń samochodu lub obrażeń kierowcy, jeśli powstaną one wskutek spowodowania przez niego wypadku.

Z tego właśnie względu nowoczesne wypożyczalnie oferują cały pakiet ubezpieczeń w cenie wynajmu samochodu. Jest to tzw. polisa CDW, dzięki której w razie spowodowania kolizji skutkującej uszkodzeniem samochodu, do wypożyczalni trafi odszkodowanie za zniszczenia. Jeśli jednak klient nie wykupił dodatkowej polisy, to niestety będzie musiał zapłacić za szkody z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie – na co zwrócić uwagę?

Przy wypożyczaniu samochodu należy zwrócić szczególną uwagę na warunki polis – więcej na temat istotnych kwestii przy wypożyczaniu pojazdu w artykule Wypożyczenie samochodu w Gdańsku – o czym należy pamiętać? Wszystkie warunki ubezpieczenia muszą znaleźć się w umowie. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy oprócz obowiązkowego OC oraz polisy CDW, pojazd objęty jest także innym ubezpieczeniem. Ponadto warto dopytać, czy cały pakiet ubezpieczeń znajduje się cenie najmu, czy może trzeba za niego dodatkowo zapłacić.

Czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie?

Dzięki dodatkowemu ubezpieczeniu można zwiększyć ochronę wynajmującego, ponieważ zdejmuje ono z niego obowiązek poniesienia kosztów naprawy auta. Rozszerzone ubezpieczenie CDW oprócz standardowych warunków zapewnia także wyłączenie odpowiedzialności finansowej za skutki wypadku. Jest ono wprawdzie droższe od standardowego, ale z pewnością zwiększa poczucie bezpieczeństwa i pozwala na beztroski relaks w czasie wakacji. Wypadek może się przecież zdarzyć każdemu, dlatego warto też pamiętać o polisie od następstw nieszczęśliwych wypadków, która oferowana jest dodatkowo przez niektóre wypożyczalnie. Dzięki temu ubezpieczeniu w razie poszkodowania zarówno kierowca, jak i pasażerowie otrzymają odszkodowanie.

Czy warto wynajmować bez dodatkowego ubezpieczenia?

Decyzja o wykupie wyłącznie obowiązkowej polisy wiąże się z ryzykiem poniesienia kosztów z własnej kieszeni, jeśli pojazd zostanie uszkodzony. Lepiej więc tego uniknąć, zwłaszcza jeśli samochód wypożyczany jest na czas wakacyjnego wyjazdu. Warto pamiętać, że podstawowa polisa pokryje wprawdzie szkody związane z włamaniem do auta przez drzwi, ale nie pomoże, jeśli włamania dokonano poprzez wybicie szyby. Na pewno trzeba więc dobrze przemyśleć kwestie związane z dodatkowymi polisami.