Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English
Cuprum arena

Z sercem haftowane

Autor ŚDS nr 1
Data utworzenia: 27 czerwiec 2019, 15:14 Wszystkich komentarzy: 0


Z sercem haftowane

25 czerwca o godzinie 11:00 w Starostwie Powiatowym w Legnicy odbyła się wystawa prac Pani Heleny Jarosławskiej pod nazwą „Z sercem haftowane”. Wernisaż wystawy otworzyli Starosta Legnicki Adam Babuśka, Wicestarosta Powiatu Legnickiego Janina Mazur, Członek Zarządu Powiatu Legnickiego Grzegorz Gapski oraz Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy Nr 1 w Chojnowie Mariola Pyrz.

W wystawie brali udział zaproszeni goście: Wójt Gminy Chojnów Andrzej Pyrz, Radny Powiatu Legnickiego Dariusz Wołoszyn. Nie zabrakło również rodziny pani Heleny i jej przyjaciół, którzy z dumą i wielkim wzruszeniem przyglądali się jej pracom. Na wystawie pojawili się również koledzy i koleżanki ze Środowiskowego Domu Samopomocy Nr 1 w Chojnowie.

Pani Helena urodziła się w Białej 20 stycznia 1949. Obecnie jest mieszkanką Chojnowa. Od wielu lat z pasją igłą maluje obrazy. Od2014 roku jest uczestniczką Środowiskowego Domu Samopomocy Nr 1 w Chojnowie. Na niezwykłe umiejętności pani Heleny zwróciła uwagę dyrektor ŚDS Nr 1 w Chojnowie Mariola Pyrz oraz Członek Zarządu Powiatu Legnickiego Grzegorz Gapski. Postanowiono, że tak piękne i czasochłonne prace zostaną wyeksponowane na wystawie w Starostwie Powiatowym w Legnicy.

Prezentowane prace (a jest ich około 40) są tylko wycinkiem wszystkich wytworzonych obrazów. Pani Helena, w swojej twórczości, posługuje się haftem krzyżykowym.

Haft należy do najstarszych sposobów zdobienia odzieży, obrusów, serwet, pościeli, a nawet do „malowania” obrazów. Jako, że techniki haftowania przekazywane były z pokolenia na pokolenie oraz dzięki sztuce ludowej przetrwały do dziś, mimo wynalezienia haftu komputerowego.

„Kiedy z ciekawości zadajemy komuś pytanie czym się interesuje bardzo rzadko pada odpowiedź – „uwielbiam haftować”, „haftuję”. Mam wrażenie, że ta pasja jest przez ludzi niedoceniona i kojarzona ze staroświeckością, bo przecież tego typu zajęcia absorbowały nasze babcie, prababcie – w swoich słowach podkreśliła Mariola Pyrz dyrektor ŚDS Nr 1 w Chojnowie. Tymczasem prawda jest całkiem inna – hafciarstwo, nawet jeśli zaczerpnięte z przeszłości, jest sztuką dozwoloną dla każdego pasjonata, bez względu na wiek. Pani Helena jest tego najlepszym przykładem. Mimo różnych trudności, z jakimi się boryka, pani Helena niezmiernie cierpliwie i z ogromnym zaangażowaniem realizuje kolejne projekty. Możemy obserwować zarówno różną tematykę obrazów jak i ich format. Od małych form, wykorzystywanych do zdobienia kartek świątecznych, po duże obrazy.

Najczęściej wybieranymi tematami obrazów są kwiaty w różnych układach, osoby z różnych epok, ale także pojawia się tematyka religijna i postaci świętych.

Obrazy pani Heleny stanowią jej własność, znajdują się również w kolekcjach osób prywatnych i instytucji” – zaznaczyła dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy nr 1 w Chojnowie Mariola Pyrz.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform