Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English
Kraina Lodu 2 w Cuprum Arena Zostań pracownikiem Lidla

Wernisaż wystawy "Śląsk Etnograficznie" w chojnowskim Muzeum Regionalnym [ZDJĘCIA]

Autor admin
Data utworzenia: 13 maj 2019, 12:51 Wszystkich komentarzy: 0


Wernisaż wystawy "Śląsk Etnograficznie" w chojnowskim Muzeum Regionalnym [ZDJĘCIA]

Do końca lipca w sali wystawowej chojnowskiego muzeum oglądać możemy wystawę "Śląsk etnograficznie", której celem jest przybliżenie mieszkańcom naszego miasta ludowej tradycji naszego regionu. Pośród 110 zabytkowych obiektów zwiedzający odnajdą m.in. ludowe czepce, obrazy malowane na szkle, meble, ceramiczne naczynia oraz formy do masła i marcepanów. W miniony piątek miał miejsce wernisaż wystawy.

Prezentowana ekspozycja stanowi nawiązanie do niezwykle bogatych zbiorów etnograficznych, jakimi chojnowskie muzeum mogło pochwalić się przez II wojną światową - Niegdyś nasze zbiory etnograficzne były o wiele bardziej bogate - zaznacza dyrektor Jerzy Janus - Pierwszym eksponatem jaki trafił do organizowanego na początku XX wieku muzeum w Baszcie Tkaczy było ludowe łóżko z baldachimem. Niestety, muzeum było reaktywowane dopiero w 1957 roku i te zbiory - które były interesujące i ciekawe - poprzez składnice muzealne trafiały później do Wrocławia.

Oprócz ludowych mebli chojnowskie muzeum przed laty mogło pochwalić się także bogatą kolekcją czepców śląskich - W dniu otwarcia Heimatmuseum, specjaliści którzy zjechali tu z Berlina wyrażali zachwyt nad tymi czepcami. Niestety, w latach 60. trafiły one do zbiorów Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu, które jest oddziałem Muzeum Narodowego - dodaje dyrektor, który zaznacza, że pracownicy muzeum od lat zastanawiają się nad rewindykacją zbiorów. Warto zaznaczyć, że jeden z chojnowskich czepców został wypożyczony na czas wystawy i po latach na kilka tygodni powrócił do naszego miasta.

Ekspozycja "Śląsk Etnograficznie" która zajmuje jedną salę wystawową to ponad 110 eksponatów z czterech śląskich muzeów - Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu oraz rzecz jasna Muzeum Regionalnego w Chojnowie. Zdaniem Mariusza Garbery - pracownika chojnowskiego muzeum i osoby odpowiedzialnej za przygotowanie wystawy - przedwojenne zbiory etnograficzne chojnowskiego muzeum bez problemu mogłyby zapełnić dwie sale wystawowe, a w przypadku dopożyczenia eksponatów z innych muzeów, konieczne byłoby przygotowanie pod potrzeby ekspozycji całego parteru.

Pomysł na organizację wystawy narodził się w minionym roku. Według pierwotnych zamysłów kolekcja składać miała się wyłącznie z obrazów malowanych na szkle; ostatecznie - biorąc pod uwagę bogate zbiory malarskie chojnowskiej placówki - zdecydowano o poszerzeniu ekspozycji także o ludowe stroje, meble, naczynia czy wspomniane wcześniej czepce. XVIII i XIX wieczne obrazy malowane na szkle, które stanowią największą część wystawy, zostały wypożyczone z Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze i najprawdopodobniej pochodzą z bogatej kolekcji Ericha Wiese - historyka sztuki i wieloletniego kustosza Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu, który zgromadził liczącą 1283 obiekty kolekcję malarstwa na szkle pochodzącego głównie z terenu Karkonoszy. Obrazy które trafiły na chojnowską wystawę w znacznej mierze poruszają tematykę religijną i prezentują wizerunki świętych, m.in. patronkę Śląska św. Jadwigę, św. Barbarę, św. Genowefę, czy też coraz rzadziej spotykaną legendarną św. Wilgefortis, która przedstawiana jest jako ukrzyżowana brodata kobieta, zwykle bez jednego buta.

Wystawa "Śląsk Etnograficznie" prezentowana będzie do końca lipca.
Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.