Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Jan Serkies: Konstytucja 3 maja stanowiła wielkie dzieło polskiej myśli politycznej

Autor admin
Data utworzenia: 03 maj 2019, 14:31 Wszystkich komentarzy: 0


Jan Serkies: Konstytucja 3 maja stanowiła wielkie dzieło polskiej myśli politycznej

Od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny rozpoczęły się chojnowskie obchody święta Konstytucji 3 maja. Po godzinie 13:00 nastąpiło złożenie kwiatów pod obeliskiem przy ulicy Chmielnej.

Ustawę Rządową uchwaloną 3 maja 1791 roku powszechnie uznaje się za pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucję. Regulowała ona ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów - ograniczała demokrację i wprowadzała monarchię dziedziczną.

- Konstytucja 3 maja stanowiła wielkie dzieło polskiej myśli politycznej, stwarzała podstawy nowoczesnej monarchii konstytucyjnej z parlamentem i sprawnym rządem. Cieszyła się uznaniem europejskich myślicieli - powiedział burmistrz Jan Serkies - Była to pierwsza konstytucja na naszym kontynencie a druga na świecie. Dokument odrzucał wolną elekcję i liberum veto, a to co stanowiło o jego atrakcyjności zostało odpowiednio rozszerzone. Konstytucja 3 maja uchwalona w 1791 roku była pokojową próbą ratowanie kraju przez ludzi światłych i kochających ojczyznę. Mija właśnie 228 lat od ustanowienia ustawy rządowej, która jest wysoko oceniana przez znawców i historyków. Jedenaście artykułów autorstwa króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Ignacego Potockiego i Hugo Kołłątaja przy wielkim wsparciu marszałka sejmu Stanisława Małachowskiego stało się fundamentem wzmacniającym państwo a w skali naszych dziejów niepowtarzalnym świadectwem woli walki - dodał.

Uroczystość zakończył apel pamięci oraz złożenie kwiatów pod obeliskiem. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, kombatanci, chojnowscy strzelcy oraz goszczący dzisiaj w naszym mieście żołnierze amerykańscy.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.