Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Remont chojnowskiego dworca uroczyście zakończony! [ZDJĘCIA]

Autor admin
Data utworzenia: 05 kwiecień 2019, 14:25 Wszystkich komentarzy: 3


Remont chojnowskiego dworca uroczyście zakończony! [ZDJĘCIA]

Koniec remontu na chojnowskim dworcu! Zwieńczeniem prac była dzisiejsza konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli władz parlamentarnych, samorządowych, wojewody oraz przedstawicieli PKP S.A. - Gdyby kilka lat temu ktoś powiedział, że nasz chojnowski dworzec będzie tak wyglądał jak w dniu dzisiejszym, co niektórzy nie chcieliby w to uwierzyć. Dzisiaj możemy powiedzieć, że marzenia chojnowian się spełniły - zaznacza burmistrz.

Krótką uroczystość swoją obecnością zaszczycili: wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, członek zarządu PKP S.A. Krzysztof Golubiewski, przedstawicielki parlamentu - senator Dorota Czudowska i poseł Ewa Szymańska oraz lokalne władze samorządowe z burmistrzem Janem Serkiesem, starostą Adamem Babuśką i zastępcą wójta Grzegorzem Styrkowcem na czele.

Wydarzenie zostało uświetnione występami artystycznymi uczniów z chojnowskich szkół podstawowych; w części muzycznej usłyszeć mogliśmy chór Allegro ze Szkoły Podstawowej nr 4.

Inwestycja na chojnowskim dworcu została zrealizowana przez firmę SKB S.A. Ze względu na zabytkowych charakter obiektu, prace prowadzone były w uzgodnieniu w konserwatorem. Koszt modernizacji został sfinansowany ze środków własnych PKP S.A. oraz środków budżetu państwa.

- Wiele mówi się o inwestycjach w infrastrukturę transportową, bardzo wiele mówi się przede wszystkim o inwestycjach związanych z transportem drogowym - o budowie ekspresówek, modernizacji autostrad, również o funduszu dróg samorządowych, ale myślę że niedocenionym tematem są inwestycje w transporcie kolejowym realizowane przez PKP - zaznacza wojewoda Paweł Hreniak - Dziś jeżeli chodzi o PKP TLK to na Dolnym Śląsku trwa realizacja projektów za 1 300 000 000 złotych a do tego trzeba dołożyć wszystkie projekty, które są realizowane przez PKP Nieruchomości - dodał.

Wojewoda podziękował za współpracę z lokalnym samorządem - Cieszę się, że ten dworzec dzięki współpracy z panem burmistrzem będzie żył, nie będzie pustych pomieszczeń. Jest pomysł na ten dworzec i myślę że to dobra informacja dla lokalnej wspólnoty - zaznaczył.

Warto zaznaczyć, że zmiany na dworcu nie byłyby możliwe, gdyby nie zaangażowanie władz miejskich - Możliwość pozyskania środków z budżetu państwa przez PKP na wykonanie przebudowy dworca była możliwa pod warunkiem zagospodarowania części użytkowej dworca na cele publiczne przez gminę miejską Chojnów. W wydzierżawionym przez miasto pomieszczeniu dworcowym powstała poczekalnia dla młodzieży i mieszkańców oczekujących także na autobusy i busy.

- Cieszymy się że oprócz tej części dworca poświęconej kolei znalazła się tutaj również poczekalnia autobusowa. Ważne jest aby dworzec był takim centrum przesiadkowym, gdzie będzie koncentrowało się życie tego miasta - skomentował Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP S.A. - Dziś na mapie Dolnego Śląska pojawia się kolejna bardzo pięknie odrestaurowana stacja. To jest obiekt zabytkowy i bardzo się cieszymy, że dzięki bardzo dobrej współpracy z konserwatorem zabytków udaje nam się przywrócić świetność tego obiektu. Od dziś - mamy nadzieję - będzie to bardzo ważne miejsce w tym mieście - zaznaczył.


Dla burmistrza Jana Serkiesa, realizacja inwestycji na dworcu to spełnienie marzeń lokalnej społeczności - Gdyby kilka lat temu ktoś powiedział, że nasz chojnowski dworzec będzie tak wyglądał jak w dniu dzisiejszym, co niektórzy nie chcieliby w to uwierzyć. Ale dzisiaj możemy powiedzieć, że marzenia chojnowian się spełniły - stwierdził - Jesteśmy w pięknym obiekcie. Przez ponad rok byliśmy świadkami wielkich przeobrażeń i zmian jakie nastąpiły na dworcu kolejowym w Chojnowie. Projekt inwestycyjny sprawił, że nasz dworzec jest piękny jak nigdy dotąd. (...) Ponad stuletni budynek ma ogromną wartość historyczną i sentymentalną dla licznej grupy repatriantów, którzy po wojnie wybrali właśnie Chojnów na miejsce swojego zamieszkania. Z opowieści i dawnych zdjęć wiemy, że nasz dworzec prezentował się okazale co zachęcało do pozostania w tym mieście na dłużej. Kompleksowa modernizacja objęła wszystkie elementy obiektu a skala inwestycji przerosła oczekiwania mieszkańców. Dworzec odzyskał świetność, jest imponujący zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. Jego walory to przede wszystkim połączenie estetyki, pierwotnej architektury budynku i nowoczesności. Zachowano zabytkowy charakter i dodano wiele udogodnień. Są to atuty podnoszące atrakcyjność nie tylko tego miejsca ale i naszego miasta - komentuje burmistrz.

Kolejnym krokiem ma być remont sąsiedniego placu Dworcowego - Dopełnieniem tego miejsca będzie kompleksowe centrum przesiadkowe dla busów i autobusów, które znajduje się po drugiej stronie dworca a obecnie jest w fazie projektowania - dodaje burmistrz - Dynamiczny rozwój infrastruktury pasażerskiej jest bardzo ważny, dlatego dołożymy wszelkich starań aby Chojnów był kojarzony jako miasto sprzyjające turystom oraz wszystkim osobom, które korzystają z transportu publicznego.Komentarze

Super,wreszcie,tylko teraz trzeba go monitorować,żeby pieniądze nie poszły na marne.
A co do otwarcia,to dlaczego na takich imprezach pojawiają się tylko politycy z PIS,chodzi mi głównie o te dwie Panie.
zgłoś komentarz
,,pikus,,chyba czegoś nie doczytałeś,pieniądze na remont dworca są min. z budżetu państwa ,a kto rządzi w Polsce?PIS,a te dwie panie które tak Tobie nie pasują to są przedstawicielki rządu RP,proste?mało tego,jest jeszcze wojewoda mianowany przez prezesa rady ministrów RP,Paweł Hreniak
zgłoś komentarz
Oficjalnie otwarcie wstęgi jest, ale i wady również, które wykonawca winien poprawić. Radzę się przyjrzeć drzwiom po prawej stronie jak się wchodzi na dworzec i drzwiom głównym , pomalowane byle jak , uzupełnione masą ubytki również... Po lewej stronie tam gdzie kasy były jest dobrze, zatem można...
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.