Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English
Cuprum arena

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Galerii Piastów

Autor Partnerstwo
Data utworzenia: 04 kwiecień 2019, 14:47


Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Galerii Piastów

Już 6 kwietnia o godzinie 13:00 zapraszamy Państwa na małe patio Galerii Piastów do wzięcia udziału w akcji „Światowy Dzień Świadomości Autyzmu”, organizowanego przez „Fundację Za Rekę z Autyzmem”, przy współudziale Urzędu Miasta Legnica.

Kwiecień jest Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu. Dookoła wszystko nabiera koloru niebieskiego – marsze ubranych na niebiesko ludzi, budynki podświetlane niebieskim światłem, internet kipi od niebieskich zdjęć. Wszystko po to, by uświadomić społeczeństwo, że wśród nas są osoby, które choć na pierwszy rzut oka wydają się „niegrzeczne” lub „dziwne” wewnątrz zmagają się z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Szacuje się, że diagnozę otrzymuje 1 osoba na 100, a statystyki amerykańskie mówią nawet o 1 osobie na 60. To oznacza, że niemalże na każdym kroku możemy natknąć się na autystę, dlatego warto wiedzieć, z czym to się wiąże.

- Przede wszystkim należy podkreślić, że spektrum autyzmu to nie jest choroba - mówi Katarzyna Kuraś, prezes legnickiej Fundacji "Za Rękę Z Autyzmem". - Jest to zaburzenie na tle neurorozwojowym, choć coraz częściej mówi się o nim jako odmiennym sposobie rozwoju i postrzegania świata. Trudności, z jakimi zmagają się osoby z autyzmem dotyczą przede wszystkim sfery relacji społecznych i komunikacji. - Problem często stanowi integracja bodźców zmysłowych, czy sterotypy ruchowe lub nietolerancja dla zmian, tzw. sztywność zachowania - dodaje Katarzyna. - Warto podkreślić, że nie ma dwóch takich samych autystów, każdy może przejawiać inne zachowania, zainteresowania czy poziom funkcjonowania w społeczeństwie. Za to każdy z nich potrzebuje jednego – akceptacji.

Z okazji Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu, Fundacja „Za Rękę z Autyzmem” organizuje w dniu 6 kwietnia 2019 r. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu przy współudziale Galerii Piastów i urzędu miasta Legnica. W ramach obchodów przez cały dzień w Galerii Piastów dostępny będzie punkt informacyjny fundacji, w którym będzie można dowiedzieć się więcej na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu: czym jest, jakie są objawy, możliwości terapii. Swoim doświadczeniem chętnie podzielą się mamy dzieci autystycznych. - Zapraszamy szczególnie rodziców, których niepokoi rozwój dziecka i zauważają m.in. objawy takie jak kłopoty z mówieniem, brak reakcji na imię, stereotypowe zachowania i zabawy, np. układanie zabawek w rzędy, machanie rączkami, brak kontaktu wzrokowego, niechęć do relacji i interakcji z innymi ludźmi, brak naśladowania gestów, czy nadwrażliwość słuchowa lub dotykowa - wymienia Weronika Kietla, sekretarz Fundacji, a zarazem mama 5-letniego Adasia, u którego stwierdzony został autyzm dziecięcy.

W czasie wydarzenia będzie można również przejść się po dwóch ścieżkach sensorycznych, które często są stosowane w terapii osób z autyzmem. Rozwijają wyobraźnię dotykową, a także pokazują, że autyści często bodźce dotykowe odbierają dużo silniej lub słabiej od osób neurotypowych. - Wystawa znanych autystów także zaskoczy niejednego widza - przekonuje Weronika Kietla. - Wiele słynnych osób żyło lub żyje z autyzmem, który pomógł im odnieść sukces. Nie bez powodu mówi się, że „autyzm to dolegliwość geniuszy”.

Jak zachęcają organizatorzy, w czasie imprezy będzie można obejrzeć również niesamowite prace wykonane przez dzieci niepełnosprawne z Zespołu Placówek Specjalnych. - 6 kwietnia na dzieci będą czekały między innymi animacje, które poprowadzi Zumbola, malowanie twarzy, czy warsztaty malowania na szkle prowadzone przez Renatę Krawczyk, podczas których zasygnalizujemy najmłodszym kwestię autyzmu - zachęca Katarzyna Kuraś. - Dzięki temu pomożemy w krzewieniu tolerancji i akceptacji dla odmienności. Pokażemy, że nie warto oceniać, a wystarczy zrozumieć. Razem uczynimy lepszy świat dla autystów, a dzięki temu oni sprawią, że nasze życie stanie się ciekawsze.

Sobotnie wydarzenie, w ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, rozpocznie się o godz. 13.00 na Małym Patio legnickiej Galerii Piastów i potrwa do godzin wieczornych.


Sklep Bigform