Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Strajk szkolny nie ominie Chojnowa. Nauczyciele proszę o zrozumienie i wsparcie

Autor admin
Data utworzenia: 04 kwiecień 2019, 05:33 Wszystkich komentarzy: 8


Strajk szkolny nie ominie Chojnowa. Nauczyciele proszę o zrozumienie i wsparcie

8 kwietnia - tego dnia zajęcia w większości polskich szkół i przedszkoli prawdopodobnie zostaną zawieszone. Ewentualny strajk nie ominie także naszego miasta - Wyczerpaliśmy wszystkie możliwości przewidziane w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych - tłumaczy Ewa Więcek - prezes chojnowskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.

W styczniu Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych rozpoczęły procedury sporu zbiorowego - w ich ramach przeprowadzono referenda strajkowe, w których zadano pytanie: Czy wobec niespełnienia żądania dotyczącego podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami o 1000 zł z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r., jesteś za przeprowadzeniem w szkole strajku począwszy od 8 kwietnia br.?

Termin rozpoczęcia strajku może zbiec się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami wewnętrznymi. Na 10, 11 i 12 kwietnia zaplanowany jest egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia odbędzie się egzamin ósmoklasisty, a 6 maja swój początek będzie miał maraton maturalny.

Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się zwiększenia o 1000 złotych tzw. kwoty bazowej służącej do wyliczania średniego wynagrodzenia nauczycieli. Forum Związków Zawodowych żąda zwiększenia o 1000 złotych wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego. Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" domagał się m.in. podniesienia płac w oświacie, podobnie jak w resortach mundurowych, czyli nie mniej niż 650 zł od stycznia tego roku i kolejnych 15 proc. od stycznia 2020 r. do wynagrodzenia zasadniczego bez względu na stopień awansu zawodowego nauczyciela.

Ewentualny strajk nie ominie także naszego miasta. Poszczególne szkoły publikują informacje o wynikach referendów, które odbyły się w ciągu minionych dni w lokalnych placówkach:

- Szanowni Rodzice! Informuję, że w przeprowadzonym na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 w Chojnowie referendum, pracownicy szkoły opowiedzieli się za strajkiem. W związku z powyższym istnieje możliwość, że planowany od 8 kwietnia 2019 roku (poniedziałek) strajk nauczycieli i pracowników oświaty odbędzie się także w naszej szkole i trwać będzie do odwołania - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Szkołę Podstawową nr 3 - Zdaję sobie sprawę, że protest pracowników oświaty może wiązać się z pewnymi trudnościami dla Was i Waszych dzieci, ale uprzejmie proszę o zapewnienie w tych dniach opieki dla swoich dzieci. W sytuacji braku takiej możliwości proszę o zgłoszenie tego faktu do wychowawcy poprzez dziennik elektroniczny do 5 kwietnia, aby można było w porozumieniu z organem prowadzącym zorganizować zajęcia opiekuńcze. Prosimy Państwa o wyrozumiałość i wsparcie w trudnej sytuacji.

Podobne komunikaty opublikowane zostały także przez Szkołę Podstawową nr 4 oraz Przedszkole Miejskie nr 1.Jak dowiedzieliśmy się, za strajkiem opowiedziała się także większość pracowników Gimnazjum nr 1 oraz Gimnazjum nr 2. Wciąż nie znamy wyników referendum w Powiatowym Zespole Szkół.

Do strajku nie przyłączą się Przedszkole nr 3 oraz Żłobek Miejski.

Poszczególne szkoły i przedszkola przypominają, że w przypadku niespodziewanego zamknięcia szkoły lub przedszkola, gdy nie ma możliwości zapewnienia opieki dziecka w wieku do 8 lat, rodzice mogą zająć się nim sami i wystąpić o wypłatę zasiłku opiekuńczego. Zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom nie tylko wtedy, gdy ich dziecko zachoruje i wymaga opieki, ale także w razie nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza. A taka sytuacja może się zdarzyć już od 8 kwietnia, jeśli nie dojdzie do porozumienia nauczycieli z rządem. Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko wtedy, gdy opieki wymaga chore dziecko, ale także w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły. Zamknięcie jest traktowane jako nieprzewidziane, jeśli rodziców zawiadomiono o tym w terminie krótszym niż 7 dni. W takiej sytuacji należy złożyć swojemu pracodawcy wniosek o zasiłek opiekuńczy, do którego dołącza się oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu placówki. Zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci, które mają mniej niż 8 lat (chodzi o pełne ukończone lata). Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy należy złożyć w zakładzie pracy następujące dokumenty: - oświadczenie rodzica o nieprzewidzianym zamknięciu placówki - wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15A.


Komentarze

no ,tak,też bym chętnie,,przytulił,,1000zł,jak się mało zarabia,to przecież można się zwolnić,przejść do innej pracy,ewentualnie zmienić zawód
zgłoś komentarz
Nauczyciele dobrze zarabiaja. 3 miesiące wolnego, kto tak ma?
zgłoś komentarz
no ,tak,też bym chętnie,,przytulił,,1000zł,jak się mało zarabia,to przecież można się zwolnić,przejść do innej pracy,ewentualnie zmienić zawód
owszem można zmienic zawód i pójść do pracy na kasę w biedronce tylko że pani z kasy niestety nie zostanie nauczycielem
zgłoś komentarz
,,babcia 55,,kto wie,w dzisiejszych czasach zdarzają się różne sytuacje,zresztą pani na kasie jest gorszą osobą niż nauczyciel?
zgłoś komentarz
A to niby dlaczego nie zostanie? Jest Pani zdaniem niefouczona?
Osobiście znam osoby które pracują w biedronce i posiadają wykształcenie wyższe,więc nijak ma się to z tym co Pani napisała...
zgłoś komentarz
Bo Pani z kasy to pewnie wedlog niektórych jest tłumokiem,który nic nie umie i nie potrafi....
zgłoś komentarz
Bo Pani z kasy to pewnie wedlog niektórych jest tłumokiem,który nic nie umie i nie potrafi....
zgłoś komentarz
,,Nuta81,,masz rację,nie wiem skąd to się bierze,że np.pracownik fizyczny jest gorszy od pracownika umysłowego?
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.