Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English


Oddział chirurgiczny dla dzieci legnickiego szpitala zwiększa zakres świadczeń

Autor admin
Data utworzenia: 07 marzec 2019, 14:13 Wszystkich komentarzy: 0


Oddział chirurgiczny dla dzieci legnickiego szpitala zwiększa zakres świadczeń

Oddział chirurgiczny dla dzieci Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy zwiększa zakres świadczeń medycznych o prowadzenie przypadków z zakresu ortopedii. Poradnia przyoddziałowa w środy przyjmuje najmłodszych pacjentów z schorzeniami i urazami ortopedycznymi; ponadto oddział przymierza się do wykonywania zabiegów ortopedycznych w trybie planowym. Dziś najmłodsi pacjenci z takimi przypadkami odsyłani są do innych ośrodków.

Wydzielenie konkretnego dnia na przyjęcia pacjentów ze schorzeniami i urazami ortopedycznymi pozwala szpitalowi na uporządkowanie opieki nad najmłodszymi pacjentami, dzięki czemu dzieci z konkretnymi przypadkami ortopedycznymi przyjmuje ortopeda, a nie jak dotąd chirurg dziecięcy.

- To uporządkowanie niewątpliwie służy podniesieniu jakości świadczeń dla naszych małych pacjentów. W przyszłości planujemy rozszerzyć tą działalność o leczenie wad postawy i docelowo wykonywanie zabiegów operacyjnych ortopedycznych u dzieci w trybie planowym. Zgodnie z ubiegłoroczną decyzją wojewódzkiego konsultanta do spraw chirurgii dziecięcej profesora Macieja Bagłaja opiekę nad przypadkami ortopedycznymi u pacjentów do 18 roku życia powierzono nie oddziałom ortopedycznym jak dotąd, a oddziałom chirurgii dziecięcej. Zajmujemy się nimi w wyniku tej decyzji od połowy minionego roku – mówi Rafał Pilch, lekarz kierujący oddziałem - Przejęliśmy zajęcie od ortopedów w zakresie przypadków poniżej 18 roku. Od początku realizacji nowych zadań byliśmy wspierani ortopedami z naszego szpitala. Mali pacjenci ze schorzeniami i urazami ortopedycznymi byli hospitalizowani w naszym oddziale. Każdy z przypadków wymaga kontroli w poradni przyoddziałowej. Na początku wszyscy pacjenci „ortopedyczni” byli przyjmowani razem z przypadkami chirurgicznymi ogólnymi. Jednak od połowy lutego wydzieliliśmy jeden dzień w pracy poradni wyłącznie na same przypadki ortopedyczne i do nich przyjeżdża Piotr Niespodziański, ortopeda z Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej we Wrocławiu. Taka zmiana pozwala nam na uporządkowanie opieki nad najmłodszymi pacjentami. Dzięki temu dzieci z konkretnymi przypadkami przyjmuje ortopeda, a nie jak dotąd chirurg dziecięcy.

- Podczas każdego „dnia ortopedycznego” przyjmuję około 30 - 40 pacjentów z całego regionu – mówi Piotr Niespodziański, ortopeda traumatolog, który specjalizuje się w ortopedii urazowej u dzieci - Trafiają do nas dzieci ze świeżymi urazami, pacjenci do kontroli, zmiany opatrunków, a także ze schorzeniami ortopedycznymi, jak wady postawy, przypadki stopy końsko-szpotawej, zniekształcenie układu kostno-mięśniowo-stawowego m.in. w przebiegu porażenia mózgowego, leczenie urazów narządów ruchu u dzieci i ich następstw (skręcenia, złamania urazy) oraz wiele innych. Najczęstsze przyczyny urazów u dzieci, to złamania kończyn. W sezonie zimowym urazy powstają w wyniku uprawiania sportów zimowych, jazdy na nartach i desce snowboardowej, a wkrótce jak zrobi się cieplej, zaczną się urazy spowodowane wypadkami podczas jazdy na rowerach, rolkach i deskorolkach. Ale przecież urazy powstają nie tylko podczas uprawiania sportów. Ostatnio trafiło do nas 6 - miesięczne dziecko ze złamaną kością udową, albowiem ktoś się na nie przewrócił.

źródło: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy, fot. lca.pl


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.