Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English


Radni po burzliwej dyskusji przegłosowali podwyżkę cen za śmieci

Autor admin
Data utworzenia: 01 marzec 2019, 15:16 Wszystkich komentarzy: 0


Radni po burzliwej dyskusji przegłosowali podwyżkę cen za śmieci

Mieszkańcy gminy Chojnów zapłacą więcej za wywóz śmieci - tak podczas dzisiejszej sesji zdecydowali radni. Podwyżka o 2 zł (zarówno za odpady segregowane jak i niesegregowane) to zdaniem radnych konieczność i przygotowanie mieszkańców na kolejne podwyżki w przyszłym roku, które - jak zaznaczają - są nieuniknione i wynikają z przepisów uchwalanych na poziomie centralnym przez Sejm.

- W roku 2013 system nam się domykał, mieliśmy jeszcze część pieniążków na pokrycie środków wynagrodzenia. W 2014 i 2015 również - tłumaczy Ewa Michalak, skarbnik gminy Chojnów - W 2016 roku, mimo podniesienia lekko stawki, już niestety zabrakło nam 31 tysięcy złotych do zamknięcia systemu, a całość wynagrodzeń pracowników, którzy w tym uczestniczą, pokrywała gmina. Tak samo było w roku 2017 i 2018 - dodaje.

Jak zaznacza skarbnik, ustawowe zmiany przyjęte przez Sejm spowodowały konieczność podwyższenia opłat - W roku bieżącym wartość podwyżki wynosi 155 520 zł, czyli w tym momencie niedobór nam się jeszcze powiększy o 155 tysięcy. W momencie gdybyśmy te stawki podnieśli o 2 zł i wszyscy płaciliby idealnie opłaty, otrzymalibyśmy 205 tysięcy - dodaje.

Niestety, gmina Chojnów ma spore problemy ze ściągalnością opłat - z roku na rok saldo zaległości rośnie. Na koniec 2018 roku wynosiło ono ponad 304 tysiące złotych - Można powiedzieć, że około 50 tysięcy zł rocznie nie jest wpłacane - zaznacza Ewa Michalak. Przyjmując, że gmina dostanie nie 205 tysięcy a 155 tysięcy - wówczas system nadal nie będzie się domykał a do zasypania dziury potrzebne będzie 36 tysięcy plus wynagrodzenie pracowników, które jest obecnie pokrywane przez gminę.

- Będziemy starać się, by ta ściągalność poprawiła się - zaznacza wójt Andrzej Pyrz - Jest to trudne, bo tam gdzie może być poprawiona ściągalność tam jest poprawiana, są jednak takie osoby od których nie można tych pieniędzy ściągnąć - dodaje.

Uchwała została przyjęta przez radnych jednogłośnie - jej podjęcie poprzedziła jednak burzliwa dyskusja na komisjach. - My jako władze gminy przynajmniej od trzech miesięcy borykamy się z dylematem co zrobić - czy podnosić sukcesywnie, stopniowo, delikatnie, czy być przygotowanym na gwałtowne podniesienie cen śmieci - tłumaczy przewodniczący Bogdan Styrkowiec, który zaznacza, że kolejne podwyżki w przyszłym roku są nieuniknione.

- Trzeba wziąć pod uwagę, że pod koniec roku czeka nas kolejny przetarg na dodatkowych nowych przepisach i nie unikniemy tych podwyżek - dodaje radny Bartosz Chwałek - Uważam że lepiej się przygotowywać do nich w sposób stopniowy niż później być zaskoczonym ofertą która będzie dostosowana do tych cen rynkowych a które - trzeba jak najbardziej podkreślić - wynikają z przepisów uchwalanych na poziomie centralnym, czyli przez Sejm.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.