Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English


Harcerski mundur śp. ks. Bojki został przekazany Powiatowemu Zespołowi Szkół

Autor Kasia_
Data utworzenia: 19 luty 2019, 20:50 Wszystkich komentarzy: 1


Harcerski mundur śp. ks. Bojki został przekazany Powiatowemu Zespołowi Szkół

Za nami wyjątkowa uroczystość związana z przekazaniem harcerskiego munduru ks. Bojki dla Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie. „Do światła dobro garnie się” – pod tym hasłem odbyło się wyjątkowe spotkanie przy symbolicznym, jednoczącym zebranych ognisku.

Na uroczystości obecni byli rodzice i brat śp. ks. Krzysztofa Bojki – państwo Romana i Jerzy Bojkowie oraz Paweł Bojko, a także przedstawiciele lokalnych samorządów: starości powiatowi: Adam Babuśka i Janina Mazur, sekretarz Gminy Chojnów Honorata Tajchman-Rękoś, księża z parafii w Chojnowie i Białej, jak również wszyscy, którym bliska była osoba księdza Krzysztofa – jego parafianie, współpracownicy, uczniowie, przedstawiciele grup harcerskich, które prowadził oraz przyjaciele i znajomi.

Dziękuję dyrekcji szkoły za tę inicjatywę i zaproszenie nas tutaj. Dzisiejszy dzień jest dla nas dniem radości i nadziei. Po 5 latach możemy stanąć przed Wami. Chcemy przekazać Wam mundur naszego syna i brata. Dla naszej rodziny jest to niezwykła pamiątka – relikwia. Uznaliśmy jednak, że lepiej będzie, jeśli ten mundur zostanie w tej szkole. Przekazujemy go w nadziei, że pamięć po Krzysztofie, który kochał tę ziemię, będzie wśród Was obecna – powiedział Paweł Bojko, brat śp. ks. Krzysztofa.


Z wielką satysfakcją, z dużą radością, ale i ze wzruszeniem cieszę się z Waszej obecności. Przed nami uroczystość niecodzienna, wyjątkowa. Mamy tę możliwość, aby ten mundur pozostał w naszej społeczności szkolnej, w naszej społeczności lokalnej. To wielki honor i wielki zaszczyt. Tym większy, że mundur ten zostanie przekazany osobiście przez rodziców i brata ks. Krzysztofa. Ten honor i zaszczyt, który w tym momencie otrzymujemy od Państwa, to również obowiązek, który spocznie na nas w tej szkole. Lecz w Powiatowym Zespole Szkół bardzo wielką wagę przykładamy do tradycji narodowych i do wychowania patriotycznego. Mamy w osobie ks. Krzysztofa lokalnego patriotę – przykład i wzór do naśladowania nie tylko dla młodych, ale także dla starszych osób. Tym większa jest moja radość, że ten mundur został przekazany naszej szkole, naszej społeczności. Jestem przekonany, i mówię to z pełną świadomością, że możecie Państwo być spokojni, jeżeli chodzi o szacunek do tego munduru, jeśli chodzi o szacunek i pamięć o księdzu Krzysztofie. W naszej społeczności ta pamięć będzie żywa. Nie zapomnimy. Będziemy wspominać, pamiętać i przypominać – powiedział w swojej przemowie Mariusz Kowalczyk, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie.

Na ręce dyrektora Powiatowego Zespołu Szkół oraz całej szkolnej i lokalnej społeczności został przekazany harcerski mundur ks. Krzysztofa Bojki, do którego przyszyty jest Krzyż Harcerski, będący w rodzinie Bojków od ponad 100 lat i przekazywany z pokolenia na pokolenie. Tym razem został on przekazany młodym patriotom kształcącym się w murach szkoły, która stawia na podtrzymywanie pamięci o wybitnych jednostkach oraz na wychowanie w szlachetnych wartościach. Mundur ten będzie stanowił wyjątkowy symbol obranych przez kadrę nauczycielską wartości, jakie przyświecają budowaniu osobowości i charakteru młodzieży.

Było wiele pięknych wspomnień, były łzy wzruszenia, była wspaniała ciepła atmosfera, a wszystkiemu towarzyszyła pieśń i poezja bliskie sercu ks. Bojki. Uczniowie pod okiem pani Jadwigi Matys przygotowali poruszający program, zawierający fragmenty z pamiętników napisanych przez ks. Bojkę, a także wybrane wiersze jego autorstwa.

Nad oprawą muzyczną wydarzenia czuwali panowie Dariusz Matys i Tomasz Susmęd. Odśpiewano pieśni, które były szczególnie lubiane przez śp. ks. Krzysztofa.

To, że jesteśmy tutaj dzisiaj oznacza, że ksiądz Bojko również jest z nami. My jesteśmy dowodem na to, że on nie odszedł i tylko od nas zależy w tej chwili, jak długo jeszcze z nami będzie tutaj. Wielkie ukłony i szczere podziękowania kieruję do rodziny księdza, bo jest to gest niezwykły, a dla nas bardzo ważny. […] W 2010 roku wysłuchałem niezwykłego kazania ks. Bojko, które oprócz przesłania bólu i patriotyzmu, miało też niezwykły wyraz artystyczny. Nie możemy o tym zapominać, że ksiądz był prawdziwym artystą. Zawsze byłem pod wrażeniem tej sfery jego działalności. Apeluję więc, aby dzieło, które on rozpoczął – przetrwało – powiedział Adam Babuśka, starosta powiatu legnickiego.Komentarze

piękna patriotyczna,uroczystość
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.