Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Rodzinny wyjazd samochodem? Bezpieczniej z Autocasco

Autor Partnerstwo
Data utworzenia: 04 luty 2019, 12:36


Rodzinny wyjazd samochodem? Bezpieczniej z Autocasco

Wybierając się w podróż, zwłaszcza dłuższą, robimy zwykle listę rzeczy do spakowania. Pamiętamy również o zabraniu ze sobą posiłków na drogę. Ci bardziej przezorni dokonają także sprawdzenia stanu technicznego auta w warsztacie. Chcą mieć pewność, że nie stanie ono nagle w szczerym polu, co zwłaszcza w warunkach zimowych może być bardzo kłopotliwe. Jednak sytuacji na drodze nigdy nie da się przewidzieć do końca. Wybierając się w podróż, warto więc zadbać o dobre ubezpieczenie.

Stłuczki, ale i wypadki

Choć zimą częściej dochodzi do stłuczek, niż do poważnych wypadków, te ostatnie niestety również się zdarzają. Kilka dni temu na portalu chojnow.pl pojawiła się informacja o tragicznym zdarzeniu w Wilczym Lesie, podczas którego samochód osobowy czołowo zderzył się z autolawetą. Tylko w czasie ostatnich Świąt Bożego Narodzenia doszło na drogach powiatu legnickiego i miasta Legnicy do dwóch wypadków i aż 38 kolizji.

Autocasco - czy tylko All risk?

Polisa AC to ubezpieczenie dobrowolne, jednak bardzo przydatne. Wiedzą o tym dobrze towarzystwa ubezpieczeniowe, które umożliwiają jego zakup w wraz z OC. Bo chociaż cena autocasco może niekiedy odstraszać, to po pierwsze w pakiecie wychodzi taniej, po drugie zaś, nie musimy od razu wykupywać opcji najdroższej (tzw. All Risks, czyli w wolnym tłumaczeniu: od wszystkich ryzyk). To bardzo elastyczne ubezpieczenie, które możemy dopasować do swoich wymagań, wybierając tylko te opcje, które nas zainteresują.

Różne zakresy AC

Zakres polisy AC nie jest regulowany przez ustawę. Podczas gdy działanie obowiązkowego OC zawsze będzie takie samo, bez względu na to, w którym towarzystwie ubezpieczenie wykupimy, z AC sytuacja przedstawia się inaczej. To ubezpieczyciel decyduje, co wchodziło będzie w jego zakres. Tyczy się to zarówno AC podstawowego, jak i jego rozszerzonych opcji. Oznacza to, że w innym TU możemy kupić AC w tej samej cenie lub taniej, ale otrzymać lepszą ochronę.

Formularze na stronach towarzystw ubezpieczeniowych

Wchodząc na strony poszczególnych TU, możemy sprawdzić, jakie AC każde z nich może nam zaproponować. Po wypełnieniu formularza ubezpieczeniowego, w którym podamy dane dotyczące naszego auta i swoje (jako kierowcy), otrzymamy szytą na miarę ofertę. Problem polega na tym, że taki formularz wypełnić musimy (od nowa) na każdej kolejnej witrynie. Jeśli chcielibyśmy w ten sposób porównać ofertę AC w kilkunastu czy kilkudziesięciu towarzystwach, zajęłoby to nam naprawdę dużo czasu. Z pomocą przychodzi nam tu narzędzie bardziej zaawansowane - porównywarka Mubi.

Zakup AC przez Internet - zalety porównywarki

Wykupując podstawowe AC, możemy liczyć na ochronę przed takimi zdarzeniami, jak uszkodzenie pojazdu przez ludzi i zwierzęta, szkody powstałe w wyniku kolizji i wypadku, a także pożar czy kradzież auta. Zwykle, bo, jak już wspominaliśmy, to ubezpieczyciel ustala, co w zakres danej polisy wchodzi. Być może warto byłoby swoje AC rozszerzyć i zyskać ochronę dodatkową, chociażby w postaci pokrycia kosztów wynajmu zastępczego samochodu czy kosztów noclegu? Wymiana koła to również zdarzenie, od którego można się ubezpieczyć. Możliwe jest też rozszerzenie działania AC na zagranicę.

Decydując się na autocasco w Mubi, kupisz polisę taniej i bez wychodzenia z domu, ale też wybierzesz opcje, które szczególnie Cię zainteresują. Takie, dzięki którym rodzinny wyjazd samochodem nie zamieni się w koszmar, czego przecież każdy z nas pragnie uniknąć.

Warto podkreślić, że korzystając z porównywarki ubezpieczeń, formularz wypełnimy tylko raz, a ofert AC otrzymujemy nawet kilkadziesiąt z wielu różnych towarzystw. Co istotne, są to oferty aktualne (porównywarka na bieżąco zaciąga dane ze stron TU). O okazjach cenowych i różnego rodzaju promocjach dowiemy się zatem jako pierwsi.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia

Przed zakupem polisy dokładnie przeczytaj dokument o nazwie Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). To właśnie w nim znajdziemy szczegółowe informacje dotyczące zakresu naszego AC, a także zapoznamy się z listą wyłączeń. Te ostatnie to sytuacje, w których ubezpieczyciel nie będzie zobowiązany do tego, by wypłacić nam odszkodowanie czy udzielić pomocy. Warto o nich wiedzieć, by uniknąć późniejszych niespodzianek.