Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Rada Miejska zdecydowała o przeprowadzeniu trzeciej edycji budżetu obywatelskiego

Autor admin
Data utworzenia: 25 styczeń 2019, 15:30 Wszystkich komentarzy: 1


Rada Miejska zdecydowała o przeprowadzeniu trzeciej edycji budżetu obywatelskiego

Rada Miejska Chojnowa jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych w sprawie budżetu obywatelskiego jako części budżetu miasta. W budżecie miasta na rok 2019, podobnie jak w roku minionym, przeznaczono na partycypację obywatelską kwotę 200 tysięcy złotych.

Budżety partycypacyjne z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Od 2019 roku miasta na prawach powiatu mają obowiązek utworzenia budżetu obywatelskiego, a jego kwota musi wynosić co najmniej 0,5 proc. wydatków gminy zawartych w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu. W pozostałych gminach - tym w Chojnowie - o ewentualnym przeprowadzeniu lub nieprzeprowadzeniu konsultacji społecznych decydują radni.

W Chojnowie Budżet Obywatelski funkcjonuje od trzech lat. Jego inicjatorem był radny Paweł Grabek. Od początku na cel ten rokrocznie przeznaczana jest kwota 200 tysięcy złotych. Od 2018 roku mieszkańcy Chojnowa na wybrane projekty mogą głosować również drogą elektroniczną.

W 2017 roku dzięki budżetowi obywatelskiemu zrealizowano wiatę przystankową na placu Dworcowym oraz plac zabaw przy ulicy generała Maczka. W 2018 roku największe poparcie mieszkańców Chojnowa uzyskał projekt rewitalizacji "amfiteatru" w Parku Śródmiejskim oraz modernizacji Wzgórza Chmielowego w Parku Piastowskim. Obydwa projekty wciąż oczekują na realizację.

W przyjętej dzisiaj uchwale nie wyszczególniono kwoty jaka zostanie przeznaczona na realizację inwestycji wybranych przez mieszkańców Chojnowa - tą znamy dzięki zapisowi zawartemu w budżecie miasta na rok 2019, który zakłada przeznaczenie na ten cel, podobnie jak w latach minionych, 200 tysięcy złotych.

Głosowanie nad uchwałą poprzedziło głosowanie nad dopisaniem do niej informacji o minimalnej kwocie budżetu obywatelskiego. Propozycja zmian w treści uchwały zgłoszona została przez radnego Łukasza Ptaka. Większość radnych sprzeciwiła się zaproponowanym zmianom w treści.

Uchwała w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych w sprawie budżetu obywatelskiego jako części budżetu miasta została przyjęta jednogłośnie.


Komentarze

Nie lepiej zrobić porządną scenę w jednym parku,zamiast dwóch,tyle tych imprez mamy,że hoho? Już widzę,ile tych imprez się tam odbędzie,kolejne pieniądze wyrzucone w błoto będą.
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.