Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

6 wskazówek, jak dbać o pralkę, aby służyła Ci latami

Autor Partnerstwo
Data utworzenia: 21 styczeń 2019, 09:59


6 wskazówek, jak dbać o pralkę, aby służyła Ci latami

Zakup pralki to jedna z największych inwestycji w sprzęt AGD, jakich zazwyczaj dokonujemy. Dobra pralka może nam służyć latami, sprawiając, że nasze ubrania zachowają swój fason i kolor nawet przez kilka sezonów. W jaki sposób o nią dbać, aby służyła nam przez długi czas? Czego się wystrzegać i co robić, korzystając z pralki? Sprawdź w dzisiejszym poradniku.

Nie przeładowywuj swojej pralki

Częstym błędem, jaki popełniamy, robiąc pranie, jest wrzucanie do bębna nadmiernej liczby ubrań. Może to powodować nie tylko uszkodzenia poszczególnych elementów pralki, ale też wyższe zużycie wody i prądu. Staraj się więc wrzucać do niej ubrania ważące łącznie około półtora kilograma mniej niż wynosi maksymalna pojemność bębna.

Sprawdzaj ubrania przed włożeniem ich do pralki

Skoro o ubraniach mowa… Niech pierwszy rzuci kamieniem ten z nas, kto nigdy nie znalazł w czystym praniu paru monet, wypranych paragonów czy zawieruszonej chusteczki. Konsekwencje takich zaniedbań mogą być poważne – od zarysowanego bębna zaczynając, na zatkanym odpływie kończąc.

Niektóre części ubrać pierz ze szczególną ostrożnością

Jeśli pierzesz buty, delikatną bieliznę lub na co dzień nosisz ubrania ozdobione dżetami lub nitami, czyść je w specjalnie przeznaczonych do tego woreczkach.

Nie pierz w twardej wodzie

Wytrącające się z twardej wody związki mineralne mają negatywny wpływ na pracę pralki, dlatego upewnij się, jaka jest twardość wody w Twojej okolicy. Niektóre miejscowości, na przykład te, które położone są w okolicach Zielonej Góry, Opola czy Bydgoszczy, słyną bowiem z bardzo twardej wody. Pomogą Ci w tym specjalne testery, które możesz kupić w każdym sklepie AGD (zobacz tutaj). Jeśli okaże się, że woda, która leci w Twoim kranie, jest za twarda, zainwestuj w odpowiedni zmiękczacz do wody. Szybko zauważysz różnicę.

Regularnie czyść swoją pralkę.

Uszczelki, bęben, pojemnik na proszek i płyn do płukania czy filtry, odpowiedzialne za doprowadzenie wody do pralki – to tylko część rzeczy, które powinno się dokładnie czyścić przynajmniej raz w miesiącu. Zapobiegnie to nadmiernemu gromadzeniu się resztek prania oraz powstawaniu pleśni. Aby jeszcze lepiej zadbać o czystość swojej pralki, raz na jakiś czas wykonaj tak zwane puste pranie; Możesz to zrobić, wlewając do bębna szklankę octu i nastawiając pranie na tryb 60 lub 90 stopni.

Kup matę antywibracyjną

Mata wibracyjna (jaką ma w swojej ofercie na przykład K&M – znajdziesz ją tutaj) to sprytny sposób, aby ograniczyć emitowanie hałasu przez pralkę oraz przedłużyć jej żywotność. Tego rodzaju maty zapobiegną dodatkowo przesuwaniu urządzenia, co zminimalizuje ryzyko wystąpienia jej uszkodzeń mechanicznych.

Jak dbać o pralkę – podsumowanie

Jak widać, utrzymanie pralki (szukaj ich na https://www.neonet.pl/duze-agd/pralki.html) w dobrym stanie przez wiele lat nie wymaga z naszej strony zbyt dużego wysiłku. Regularny przegląd pralki, szybkie reagowanie na drobne awarie oraz dbałość o zachowanie odpowiedniej czystości w jej wnętrzu w większości przypadków okażą się w zupełności wystarczające.