Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Jaka przyszłość czeka budynek po "Trójce"

Autor admin
Data utworzenia: 17 styczeń 2019, 11:54 Wszystkich komentarzy: 0


Jaka przyszłość czeka budynek po "Trójce"

Dawniej urzędował tutaj właściciel fabryki rękawiczek, dziś jest siedzibą jednej z dwóch chojnowskich szkół podstawowych... W czerwcu w budynku przy ulicy Kościuszki po raz ostatni wybrzmi dzwonek, kończąc tym samym 57-letni szkolny etap w historii "Wirbelsche Fabrik". Urząd Miejski stanął przez koniecznością adaptacji gmachu pod nowe cele...

Kres istnienia szkoły w dawnym "pałacu" Wirbla przyniosła reforma systemu edukacji i likwidacja gimnazjów. Trójka otrzyma w spadku po likwidowanej Jedynce budynki przy placu Reymonta - tym samym na stałe wyprowadzi się ze swojej dotychczasowej siedziby, którą władze miasta chcą przeznaczyć pod cele społeczne. W budżecie miasta na 2019 rok przewidziano 120 tysięcy złotych na projekt adaptacji budynku Szkoły Podstawowej nr 3 na Centrum Wsparcia Społecznego.

- Mamy w budżecie zabezpieczone środki finansowe na projekt, żeby tę szkołę wykorzystać do celów społecznych - komentuje burmistrz Jan Serkies - Przyszłościowo mieściłby się tu Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej - dodaje, zaznaczając, że być może w miejscu tym siedzibę znajdą również inne instytucje społeczne.

Historia budynku obecnej Szkoły Podstawowej nr 3 sięga końca XIX wieku. To właśnie wówczas niezagospodarowane obszary na północ od starego miasta zaczęły tętnić życiem, a tereny uprawne i łąki zamieniać w nowe osiedla. Rozwój kolejnictwa i budowa chojnowskiego dworca przyczyniła się do rozkwitu tradycyjnego rzemiosła i powstania zalążków przyszłego przemysłu. Jednym z największych ówczesnych chojnowskich przedsiębiorstw była fabryka rękawiczek R. A. Wirbel et. Comp. - dziś pozostałością po niej są m.in. poprzemysłowe budynki przy ulicy Kościuszki oraz położony przy skrzyżowaniu obecnych ulic Kościuszki i Zielonej pałacyk Wirbla, właściciela fabryki. 1 września 1962 roku w dawnej siedzibie fabryki Wirbla wybrzmiał pierwszy dzwonek, który zainaugurował istnienie trzeciej w powojennym Chojnowie szkoły podstawowej.

W ciągu minionych 57 lat przez mury "Trójki" przewinęły się setki uczniów, dla których budynek przy ulicy Kościuszki często stanowi jedno z najpiękniejszych wspomnień z czasów dzieciństwa i młodości - czasu beztroski, zabawy ale i trudnych wyzwań, przed którymi często stawiała nas właśnie szkoła. Niezależnie jaka przyszłość czeka gmach przy ulicy Kościuszki, dla wielu z nas budynek ten na zawsze pozostanie po prostu "Trójką".

Wirbel'sche Fabrik - Verlag v. Bruno Scholz


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.