Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Łemkowski wieczór kolęd w Domu Kultury [ZDJĘCIA]

Autor admin
Data utworzenia: 12 styczeń 2019, 16:33 Wszystkich komentarzy: 0


Łemkowski wieczór kolęd w Domu Kultury [ZDJĘCIA]

11 stycznia chojnowski Dom Kultury gościł świąteczny koncert Łemkowskie Betlejem, zorganizowany przez greckokatolicką parafię Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Zamienicach. Przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentowały się lokalne - i nie tylko -zespoły kultywujące tradycję i kulturę łemkowską.

Wydarzenie, na którym mieliśmy okazję usłyszeć kolędy wykonywane w języku łemkowskim i ukraińskim - podobnie jak w roku minionym - cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Swoją obecnością koncert zaszczycili przedstawiciele Zjednoczenia Łemków oraz lokalnych samorządów, w tym burmistrz Jan Serkies i wójt Dariusz Pawliszczy z Gromadki.

Koncert rozpoczęły występy dzieci z dziecięco-młodzieżowego zespołu Soneczka z Zamienic. Grupa od 2012 roku działa przy parafii greckokatolickiej w Zamienicach. Soneczka wykonują pieśni łemkowskie i miniatury sceniczne związane z cyklicznymi świętami ludowymi i religijnymi. Zespół działający pod opieką Anny Peregrym na swoim koncie ma występy m.in.: podczas Łemkowskiego Kermeszu w Zamienicach, Łemkowskiej Watry na Obczyźnie oraz na Spotkaniach Trzech Pokoleń z Kulturą Łemkowską w Przemkowie.

Parafię w Zamienicach podczas piątkowego koncertu reprezentował także zespół Jarosziłczanie z Jaroszówki. W jego skład wchodzą członkowie dwóch rodzin, którzy łączą siły, chęci i radość ze wspólnego muzykowania. Podczas koncertu mieliśmy okazję usłyszeć także grupę Trio z Krzyżowej, która reprezentuje parafię w niedalekiej Patoce.

Na chojnowskiej scenie nie zabrakło dwóch największych zespołów zajmujących się propagowaniem kultury łemkowskiej. Zespół Pieśni i Tańca Łastiwoczka z Przemkowa powstał w 2000 roku. Na swoim koncie ma prestiżowe sukcesy, takie jak m.in.: Brązowa Ciupaga na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, wyróżnienie na festiwalu Tydzień Kultury Beskidzkiej w ramach konkursu górali polskich oraz drugie miejsce na konkursie kapel w Żywcu.

Druga z grup - Kyczera- to najbardziej rozpoznawalny zespół łemkowski w Polsce. Działa od 27 lat, szerząc swoją kulturę w kraju i na świecie. Ponad ćwierć wieku wzmożonej pozytywistycznej pracy u podstaw przyniosło efekty w niezliczonych nagrodach i wyróżnieniach.

Kyczerze i Łastiwoczce towarzyszyły grupy dziecięco-młodzieżowe - Kyczerka i Łastiwczata.

Po raz pierwszy na Łemkowskim Betlejem w Chojnowie zaprezentował się zespół instrumentalno-wokalny z Zespołu Szkół Muzycznych. Grupa powstała w zeszłym roku a jej członkami są uczniowie pochodzenia łemkowskiego. Nauczycielem prowadzącym jest Bogusława Kwiatkowska, która pisze aranżacje i opracowania poszczególnych instrumentów. Mimo krótkiej historii zespół ma już na swoim koncie kilka sukcesów.

Kulminacją wydarzenia był występ założonej w 2015 roku w Kijowskim Seminarium Duchownym grupy Metanoja. Nazwa zespołu z języka z greckiego oznacza nawrócenie. - Przyszliśmy do seminarium z takim celem aby zostać kapłanami. Każdy z nas miał już pewne muzyczne doświadczenie, ktoś grał na gitarze, ktoś śpiewał w chórze a ktoś inny już miał okazję być członkiem innego zespołu muzycznego. Wola Boża i nasze pragnienie wielbić go przez śpiew spowodowały że wzięliśmy sprawy w swoje ręce - zaznaczają członkowie zespołu.

Uczestnicy koncertu mieli okazję zakupić na miejscu płytę z nagraniami zespołu Kyczera oraz Metanoja. Ponadto organizatorzy przeprowadzili zbiórkę na rzecz parafii w Zamienicach, którą na wydarzeniu reprezentował proboszcz ks. Paweł Berezka.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.