Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Sign in Sign up
  • Polish
  • English

Chojnowskie spotkanie z kolędami w Domu Kultury. Zobacz zdjęcia

Author: admin
Creation date: 05 January 2019, 20:32 All comments: 0


Chojnowskie spotkanie z kolędami w Domu Kultury. Zobacz zdjęcia

Kapela góralska Antoniego Gluzy oraz chojnowski chór Allegro ze Szkoły Podstawowej nr 4 zaprezentowały się przed mieszkańcami Chojnowa w noworocznym koncercie kolęd i piosenek o tematyce bożonarodzeniowej, który odbył się dzisiejszego popołudnia w Domu Kultury. Na wydarzenie będące "fuzją góralskiej nuty i dziecięcego serca" mieszkańców Chojnowa zaprosił burmistrz Jan Serkies.

- Kolęda to nie tylko pieśń o tematyce bożonarodzeniowej, to także noworoczna pieśń winszująca lub podarunek świąteczny - zaznacza Katarzyna Burzmińska, prowadząca dzisiejszy koncert - W 2018 roku w naszym mieście odbyło się ponad 30 spotkań muzycznych. Nowy Rok rozpoczynamy fuzją góralskiej nuty i dziecięcego serca.

Kapela góralska Antoniego Gluzy od kilku lat jest stałym gościem świątecznych wydarzeń w naszym mieście; w grudniu mieliśmy okazję usłyszeć ją podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego. Zespół czerpie inspiracje z dawnych tradycji ludowych górali żywieckich, sięgając do korzeni twórczości ludowej regionu Żywiecczyzny. Klimat prezentowanej muzyki podkreślają archaiczne, autentyczne instrumenty: piszczały pasterskie, okaryny, trąbity, rogi, heligonka, dudy, skrzypce i góralskie basy.

W repertuarze kapeli znalazły się najsłynniejsze kolędy w różnych aranżacjach. W ostatnim czasie - za sprawą syna Antoniego Gluzy - grupa w swojej muzyce dotyka także folkowego jazzu.

Bardzo pozytywnie przez publiczność odebrany został występ dzieci z chóru Allegro, działającego w Szkole Podstawowej nr 4. Grupa od początku istnienia - czyli od 2002 roku - działa pod przewodnictwem Zenona Chmielewskiego. Allegro od wielu lat w okresie świąt Bożego Narodzenia prezentuje się przed mieszkańcami Chojnowa i nie tylko; rokrocznie jest bowiem gościem władz samorządowych województwa dolnośląskiego, Wojewody oraz Kuratorium Oświaty.

Chór zaprezentował licznie zgromadzonej publiczności kilka utworów o tematyce bożonarodzeniowej, w tym m.in. Złotą Jerozolimę, Kolędnicy wędrownicy oraz popularną kolędę Pójdźmy wszyscy do stajenki, w której wykonanie włączyli się muzycy z kapeli góralskiej Antoniego Gluzy.




Comments

This entry has no comments yet.

Add Comment

You have to be loggin to add comment.