Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Radni z gminy uchwalili budżet. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata

Autor admin
Data utworzenia: 18 grudzień 2018, 15:41 Wszystkich komentarzy: 0


Radni z gminy uchwalili budżet. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata

W 2019 roku dochody gminy wiejskiej Chojnów wyniosą 44 734 538 złotych; to mniej niż planowane wydatki, które w uchwale budżetowej określone zostały na kwotę 46 457 938 złotych. Radni nie ukrywają, że planowany deficyt przyczyni się do bardziej wstrzemięźliwej polityki finansowej gminy - Gdy jedno źródełko wysycha, trzeba szukać następnego.

Zaplanowany w budżecie deficyt wynosi 1 723 400 złotych. Kwota ta zostanie pokryta pożyczkami i kredytami.

- Co wypracujemy to rozsądnie musimy podzielić - komentuje przewodniczący Bogdan Styrkowiec - Trochę możemy się zadłużyć, ale też w ramach rozsądku. Znamy prośby naszych mieszkańców, wiemy co oczekują, staramy się to wszystko zrobić - ale na to też trzeba czasu - dodaje.

- To co nas najbardziej dotyka na dzień dzisiejszy to reforma oświaty i wydatki na gimnazja, szkoły podstawowe i dopłaty do szkół na terenie miasta - zaznacza wójt Andrzej Pyrz. W budżecie na ten cel przeznaczono ponad 14 milionów złotych.

Wydatki inwestycyjne w 2019 roku przekroczą 7 807 000 złotych. Do największych zadań, jakie stawia sobie Urząd Gminy, należą m.in.: rozpoczęcie budowy kanalizacji w Białej, kontynuacja budowy kontenerowej oczyszczalni ścieków dla strefy ekonomicznej w Okmianach, remont stacji uzdatniania wody w Okmianach, budowa świetlic wiejskich w Konradówce i Budziwojowie oraz remont dróg - w Groblach i Rokitkach.

- Jestem bardzo zadowolony, że pomimo tych cięższych czasów które nas czekają i tych ogromnych wydatków, które pochłania bardzo ważny element jakim jest oświata, jest próba utrzymania inwestycyjnego charakteru budżetu - komentuje wiceprzewodniczący Bartosz Chwałek - Prawie 17 procent całego budżetu przeznaczone jest na inwestycje i myślę że jest to bardzo wysoki wskaźnik, który będzie pozwalał naszej gminie się rozwijać - dodaje.

Radni podczas dzisiejszej sesji Rady Gminy przyjęli uchwałę jednogłośnie.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.