Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Pralka czy pralko-suszarka? Które urządzenie sprawdzi się w Twoim domu?

Autor Partnerstwo
Data utworzenia: 18 grudzień 2018, 13:00


Pralka czy pralko-suszarka? Które urządzenie sprawdzi się w Twoim domu?

Urządzając nowe mieszkanie lub pomieszczenie, często skupiamy się na jego wizualnych aspektach. Wybieramy płytki do łazienki, kolor ścian do salonu i dodatki, które postawimy na kuchennym blacie. Jednak równie ważne, o ile nie ważniejsze, jest skupienie się na urządzeniach, które dobieramy do mieszkania. W końcu do w dużej mierze od nich zależy komfort dużej części naszego życia. Dzisiaj przyjrzymy się łazience i sprzętowi, którego najprawdopodobniej używamy nawet kilka razy w ciągu tygodnia – pralce. Jaką warto kupić, jak wybrać najlepszą i czy przypadkiem rozsądniejsze nie będzie zainwestowanie w pralko-suszarkę? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Komu potrzebna jest pralko-suszarka?

Pralko-suszarki to mało popularne urządzenia w polskich domach. Z badań wynika, że do korzystania z nich przyznaje się jedynie około 15% pytanych, a większość nadal preferuje wywieszanie prania na tradycyjnych suszarkach. Dlaczego? Przez lata wokół pralko suszarek narosło kilka mitów.

Niektórzy twierdzą, że wkładane do nich ubrania się niszczą, inni – że z czasem się kurczą. Chodzą też słuchy o niedokładnym suszeniu prania przez takie urządzenia. Jednak przyczyną tych problemów najczęściej jest nieumiejętne korzystanie ze sprzętu. Przede wszystkim należy bezwzględnie przestrzegać maksymalnej wagi suszonych ubrań. Najczęściej jest ona mniejsza niż wsad w pralce, dlatego po wypraniu ubrań najlepiej podzielić je na dwie części i osobno wysuszyć.

Co daje pralko-suszarka?

Pralko-suszarka to przede wszystkim oszczędność miejsca. Jeśli obawiasz się, że zabraknie Ci przestrzeni w łazience, nie musisz kupować dwóch osobnych sprzętów. Pralko suszarka zajmie tyle samo miejsca, co pralka i w przypadku wielu modeli – wcale nie wymaga większego nakładu finansowego.

Również w zestawieniu: automatyczna suszarka i tradycyjna suszarka – wygrywa ta pierwsza. Posiadając standardową suszarkę należy zakładać co najmniej dobę na całkowite wyschnięcie prania. Urządzenie zajmuje też dużo miejsca, o czym wiedzą przede wszystkim mieszkańcy bloków i niewielkich domów. Co więcej, zrobienie kilku sesji prania z rzędu jest niemożliwe z racji braku miejsca – tyle ubrań nie zmieści się na jednej klasycznej suszarce.

Pralka solo – jak ją wybrać?

Jeżeli jesteś przekonany do klasycznych suszarek na ubrania i decydujesz się na zakup pralki? Taki duet sprawdzi się głównie w przypadku mieszkańców domów lub mieszkań z dużym balkonem. Wtedy suszenie prania na dworze może być dobrym pomysłem, a sama suszarka nie będzie zajmować przestrzeni mieszkalnej.

Na jakie parametry pralki zwrócić uwagę?

1. Pojemność. Dopasuj ją przede wszystkim do liczby mieszkańców, ale też częstotliwości prania ubrań.

2. Poziom hałasu. To szczególnie ważne w małych mieszkaniach, ale też np. dla rodziców małych dzieci. Z reguły pralki ładowane od przodu są cichsze od modeli ładowanych od góry. Średni poziom hałasu to od 50 do nawet 75dB przy wirowaniu.

3. Rodzaj ładowania prania. Często wybiera się je w zależności od miejsca w łazience. Do niewielkich pomieszczeń polecane są pralki ładowane od góry, najczęściej węższe i krótsze od modeli ładowanych od frontu. Te z kolei można zabudować i zyskać przestrzeń nad sprzętem, np. na ustawienie tam dodatkowej półki.

To oczywiste, że trudno jest zdecydować się na konkretny model pralki. Z reguły warto jest kierować się renomą znanych producentów, takich jak Bosch: https://www.neo24.pl/duzeagd/pralki.html?producent=bosch, którzy specjalizują się w produkcji takich sprzętów.