Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English
Lego Star Wars

Krzyk wobec świata i jego niegodziwości

Autor admin
Data utworzenia: 12 grudzień 2018, 12:53 Wszystkich komentarzy: 0


Krzyk wobec świata i jego niegodziwości

11 grudnia w chojnowskim Domu Kultury odbył się wernisaż wystawy plakatów autorstwa Teresy Bancewicz - znanej w regionie artystki, podróżniczki oraz autorki popularnego bloga pn. "Chwytanie chwil zachwytu", prowadzonego pod egidą Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bolesławcu.

Jak tłumaczy Stanisław Horodecki, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji, "Krzyk" to wystawa bardzo przekrojowa, na którą składają się wszystkie tematy, które autorkę inspirowały, poruszały i skłaniały do tego by chwycić za kartkę, pędzel czy tusz i wykrzyczeć sprzeciw wobec tego świata, jego nieprawości i niegodziwości.

- Autorka sprzeciwia się, pokazując jednak, że bycie człowiekiem to nie dążenie do bardziej zasobnego portfela, to nie deptanie mniejszych i słabszych - zaznacza Stanisław Horodecki - Bycie człowiekiem to umiejętność dostrzegania tego, że człowiek jest często nieporadny, gubi się w tym świecie. Jest to też pewnego rodzaju próba wyciągnięcia do niego pomocnej dłoni - dodaje.

Dla Teresy Bancewicz inspiracją do tworzenia są podróże po całym świecie i obserwacje - tragedii Indian w Ameryce, niszczejących w wyniku kwaśnych deszczy starożytnych świątyń ateńskiego Akropolu czy dramat wysiedlanych ludzi... Teresa Bancewicz w swoją pierwszą podróż po świecie wybrała się w wieku 62 lat - wkrótce przylgnął do niej tytuł polskiej królowej autostopu. Artystka w ciągu ostatnich lat zwiedziła większą część Europy, Azję czy kraje arabskie. Kulisy swoich wypraw opisuje na blogu "Chwytanie chwil zachwytu", prowadzonego pod egidą Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bolesławcu.

Większość plakatów, które są prezentowane na wystawie w Domu Kultury, to dzieła które powstawały 20-30 lat temu. Pomimo upływu lat ich przesłanie nadal pozostaje aktualne - często zmieniając swój sens, wciąż jednak trafiając do odbiorcy.

"Krzyk" to nie pierwsza ekspozycja prac Teresy Bancewicz w naszym mieście. Rok temu Dom Kultury był gospodarzem wystawy, na którą składały się obrazy tworzone techniką Rafi autorstwa Teresy Bancewicz i jej studentek z Bolesławieckiego Ośrodka Kultury BCC.

Wystawa "Krzyk" będzie prezentowana do końca stycznia.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.