Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Ślaskie Niebo dolnośląskiego Helmuta

Autor admin
Data utworzenia: 10 grudzień 2018, 11:12 Wszystkich komentarzy: 4


Ślaskie Niebo dolnośląskiego Helmuta

W miniony piątek w sali sgraffitowej chojnowskiego zamku odbyła się promocja książki Magdaleny Marcuk pt. "Śląskie Niebo Jürgena Gretschela". Wydarzenie zostało zorganizowane przez Muzeum Regionalne w Chojnowie, Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne w Legnicy oraz Wydawnictwo Edytor.

Jürgen Gretschel - bohater książki - urodził się 7 marca 1941 roku w Legnicy. Był autochtonem i prawdopodobnie najstarszym rodowitym legniczaninem. Mimo zmiany granic w 1945 roku nie opuścił rodzinnego miasta. Dzięki swojej wieloletniej pracy społecznej został zapamiętany jako rzecznik pojednania Polaków z Niemcami. Zmarł w 2016 roku w Legnicy. „Śląskie Niebo...” to opowieść o człowieku, który był łącznikiem między niemieckim i polskim rozdziałem historii Dolnego Śląska.

- Jürgen Gretschel to człowiek-instytucja, z wiedzą, która zaskakuje nawet historyków. Nigdy nie zaprzeczał swojemu pochodzeniu, przedstawiając się jako "dolnośląski helmut". Z zawodu mechanik, kucharz i historyk. Z zamiłowaniapielęgnował dolnośląskie tradycje i niezmordowanie praktykował wiedzę o regionie - zaznacza Magdalena Maruck, autorka książki "Śląskie Niebo Jürgena Gretschela".

Autorka "Śląskiego Nieba..." w swojej książce przypomina historię rodziny Jürgena Gretschela, biografię głównego bohatera, historię Śląska oraz tradycyjną dolnośląską kuchnię, o której na spotkaniu opowiadała Róża Rzepakowska.

W Polsce - w przeciwieństwie do Niemiec - tradycyjna kuchnia dolnośląska sprzed II wojny światowej jest niemal nieznana. Zdaniem Jürgena Gretschela właśnie potrawy - obok dialektu - są najlepszym sposobem, żeby poznać dany region. Sam tytuł książki, czyli Śląskie Niebo, został zaczerpnięty z nazwy jednej z najpopularniejszych przedwojennych potraw naszego regionu. Schlesisches Himmelreich to mięsna potrawa przygotowywana przede wszystkim na świąteczne okazje. Jej głównym składnikiem jest uwędzone lub peklowane mięso wieprzowe, które łączy się z sosem z suszonych owoców. Danie podaje się ze śląskimi kluskami i czerwoną kapustą.

Bohater książki był wielkim miłośnikiem gotowania. Uważał, że Dolnoślązacy, którzy powoli zaczynają tworzyć własną tożsamość powinni włączyć do tożsamości wiedzę o dolnośląskich kulinariach, gdyż są ona niezbywalnym dobrem kultury. W książce znajdziemy przepisy jak przygotować m.in: kluski śląskie, kapustę czerwoną, pieczeń ze skórką, fałszywego zająca, tłuczone ziemniaki, śląską sałatkę ziemniaczaną, jabłka nadziewane wędzonką i kapustą kiszoną, kluski makowe, rycerzyki, śląską babkę czy legnickie bomby. Spotkanie autorskie zorganizowane z chojnowskim Muzeum Regionalnym połączone było z degustacją.

Biografia Jürgena Gretschela uczy nas dbałości o naszą małą ojczyznę. Dla Niemców "Heimat" to ten kawałek ziemi, który obejmujesz wzrokiem, kiedy wejdziesz na wieżę kościelną - To jest mała ojczyzna. Trzeba dbać o nią i bronić jej dobrego imienia - mawiał główny bohater książki, który dawał do zrozumienia współczesnym Dolnoślązakom, że otrzymali spadek - a prawo stanowi, że kto o spadek nie dba, ten może mu zostać odebrany.















Komentarze

Please try Google before asking about Top Rated Product Website 8a87_59
zgłoś komentarz
Please try Google before asking about Recommended Product Site 9d038a8
zgłoś komentarz
Please try Google before asking about Top Rated Product Tips 254e2de
zgłoś komentarz
Please try Google before asking about Updated Product Website b187733
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.