Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Co zrobić, kiedy bank odmówił udzielenia pożyczki?

Autor Partnerstwo
Data utworzenia: 12 listopad 2018, 15:08


Co zrobić, kiedy bank odmówił udzielenia pożyczki?

Potrzebujemy dodatkowych pieniędzy. Zdecydowaliśmy się na zaciągniecie pożyczki w banku, jednak nie powiodło się. Odmowa udzielenia pożyczki przez bank może wynikać z różnorodnych czynników. Jednak w takiej sytuacji nie można się poddawać. Zatem co zrobić, kiedy bank odmówił udzielenia pożyczki? W każdej sytuacji można znaleźć optymalne rozwiązanie. Piszemy o tym w naszym poradniku.

Odmowa pożyczki bez podania przyczyny

Warto wiedzieć, że bank nie ma żadnego obowiązku dotyczącego informowania klienta, z jakich przyczyn odrzucił wniosek o pożyczkę. Jedyny wyjątek od tej reguły stanowi sytuacja, w której odmowa wynika z informacji o niespłaconych długach. W tym przypadku bank musi wskazać bazę, z jakiej te informacje pozyskał. Oczywiście czasami pracownik banku poda nam powód odmowy, ale pamiętajmy, że nie musi tego czynić.

Jakie czynniki bierze bank przy ocenie wniosku?

Najważniejsze czynniki, jakie bierze bank przy ocenie wniosku o przyznanie pożyczki to: stabilność zatrudnienia, wysokość zarobków, historia spłaty obecnych lub starych zobowiązań oraz kompletność i właściwe wypełnienie stosownego wniosku.

Przyczyny odmowy udzielenia pożyczki

Przyczyn może być naprawdę wiele. Jednak podstawowa to odmowa kredytu przez Biuro Informacji Kredytowej. Kolejny powód to brak stabilnego zatrudnienia albo zdolności kredytowej. Inne podłoże to niespełnienie warunków kredytowych w konkretnym banku.

Odmowa udzielenia pożyczki a dalsze kroki

Jeżeli bank odmówił nam udzielenia pożyczki, to zacznijmy od przeanalizowania możliwych przyczyn takiej sytuacji. Przekładowo, jeżeli pracujemy od kilku tygodni i jesteśmy na okresie próbnym to, właśnie z tego faktu może wynikać brak pożyczki. Zazwyczaj nie stanowi formy zatrudnienia branej pod uwagę przez bank. Jeżeli w przeszłości mieliśmy niespłacone zobowiązania (np. wobec spółdzielni mieszkaniowej) to również mogło wpłynąć na odmowę.

Co zrobić w sytuacji odmowy pożyczki?

Jeżeli udało nam się ustalić najbardziej prawdopodobną przyczynę tego stanu i mamy możliwość wyeliminowania tego powodu, to możemy wrócić z wnioskiem do tego banku. Niekiedy wymagane jest odczekanie jakiegoś okresu. Jeżeli przyczyna nie ustała, to raczej nie ma sensu składać w tym samym banku kolejnego wniosku o pożyczkę. Najprawdopodobniej i tak nie uzyskamy pozytywnego rozpatrzenia. Pamiętajmy, że nie wszystkie banki mają takie same warunki udzielania pożyczek, a różnice są dość spore. Dotyczą one głównie stosowanej procedury oceny zdolności spłaty, a także czasowych promocji. W sytuacji promowania przez bank konkretnej pożyczki może on nieco złagodzić warunki jej otrzymania.

Rozwiązania, rozwiązania….

Jeżeli nie uda nam się otrzymać pożyczki w banku, to możemy postarać się o nią w instytucjach pozabankowych. Na rynku funkcjonuje wiele takich podmiotów, więc każdy znajdzie organizacje oferującą warunki dostosowane do jego potrzeb. Najważniejsze to wnikliwie przyjrzeć się ofercie. Jednym z rozwiązań oferowanych przez instytucje pozabankowe są pożyczki online, sprawdź korzystne warunki na proficredit.pl. Ich podstawowe zalety to szybka dostępność i możliwość spłaty w ratach. Pamiętajmy jednak, że pożyczki online wymagają spłaty, jak każde inne zobowiązanie. Z tego względu zastanówmy się i przeanalizujmy, czy pożyczki online nie obciążą za bardzo naszego budżetu.