Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica

Wiwat, Niepodległa! Zobacz, jak chojnowianie uczcili 11 listopada [ZDJĘCIA]

Autor admin
Data utworzenia: 11 listopad 2018, 20:13 Wszystkich komentarzy: 0


Wiwat, Niepodległa! Zobacz, jak chojnowianie uczcili 11 listopada [ZDJĘCIA]

Zakończyliśmy obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ich głównym punktem był wieczorny koncert na chojnowskim Rynku, jednak zanim zaczęliśmy się bawić przy rytmach Bayer Full, spotkaliśmy się by wspólnie odśpiewać Mazurka Dąbrowskiego i przypomnieć sobie bohaterów tamtych czasów z uczniami chojnowskich szkół.

Inauguracja dzisiejszych obchodów miała miejsce o godzinie 10:30, kiedy to w kościele farnym Świętych Apostołów Piotra i Pawła rozpoczęła się Msza Święta w intencji Ojczyzny z udziałem orkiestry dętej. Godzinę później przenieśliśmy się na Rynek by razem odśpiewać hymn Polski. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele lokalnych samorządów, kombatanci, sybiracy, przedstawiciele służb mundurowych oraz poczty sztandarowe ze szkół i chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej.

- Sto lat mija od chwili gdy Polska odzyskała niepodległość. To dla niej ofiarę krwi i życia złożyły miliony Polaków. To z jej imieniem na ustach ruszały w bój Legiony Dąbrowskiego, za broń chwytali powstańcy listopadowi i styczniowi, walczyli żołnierze Piłsudskiego. 11 listopada roku 1918 dał nam wolność, szczęśliwie zamknął przeszłość i wykreował różne wizje nowej Polski - zaznaczył burmistrz Jan Serkies - Łączenie Ojczyzny z trzech zaborczych płacht nie było łatwe a przecież mimo różnic, mimo sporów o kształt przyszłości, Polska trwała, rozwijała się, piękniała. Ogromne poczucie odpowiedzialności za wspólne dobro, patriotyzm najwyższej i najczystszej próby sprawiły, że kiedy we wrześniu 1939 roku przyszli podpalić dom, krwi wtedy nie odmówił nikt - dodał.

Kolejnym punktem dzisiejszych uroczystości była akademia zorganizowana przez uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Domu Kultury. Prezentacja opierała się na historii żołnierzy walczących w Legionach pod komendą Marszałka Józefa Piłsudskiego. W warstwie muzycznej usłyszeliśmy pieśni z tamtych czasów; na scenie nie zabrakło również prezentacji tanecznych. Koncert zakończył występ najmłodszych dzieci w znanych z telewizji utworze "Kocham Cię, Polsko".

O godz. 15.30 świętowanie przeniosło się do chojnowskiego Rynku. Przybyli na miejsce mieli okazję wysłuchać wzruszającego występu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Chojnowie, przygotowanego pod kierownictwem Marii Pękali i Tomasza Susmęda. Na scenie pojawiła się także laureatka I Konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej – Natalia Sigłowa, uczennica Gimnazjum nr 1.

Wszyscy uczestnicy świętowania na chojnowskim Rynku mogli spróbować tradycyjnej harcerskiej grochówki.

Później przyszedł czas na występ gwiazdy wieczoru – zespołu Bayer Full oraz na pokaz fajerwerków. Szczegółowe relacje z obu wydarzeń już niebawem pojawią się na łamach naszego portalu.
Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform