Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica

Apel pamięci i salwa honorowa - tak przed obeliskiem uczciliśmy bohaterów [ZDJĘCIA]

Autor admin
Data utworzenia: 09 listopad 2018, 14:40 Wszystkich komentarzy: 0


Apel pamięci i salwa honorowa - tak przed obeliskiem uczciliśmy bohaterów [ZDJĘCIA]

O godzinie 11:30 przed obeliskiem na ulicy Chmielnej rozpoczęła się uroczystość upamiętniająca bohaterów walczących o wolność Polski. Głównym punktem wydarzenia było odczytanie apelu pamięci oraz złożenie kwiatów.

Niepozorny chojnowski obelisk jest pomnikiem wyjątkowym dla mieszkańców Chojnowa. To właśnie w tym miejscu kilka razy w roku gromadzimy się, by wspólnie uczcić pamięć naszych bohaterów - To tu oddajemy hołd, to tu wspominamy tych, którzy za Ojczyznę walczyli i dla Ojczyzny ginęli - zaznacza Stanisław Horodecki - Trudno dokonywać jakiegokolwiek wartościowania, bo mówienie że któraś z tych uroczystości była ważniejsza, inną by pomniejszało. Ale doniosłość dzisiejszego spotkania, kiedy fetujemy stulecie odzyskania niepodległości, rzeczywiście, charakter zdaje się mieć szczególny - dodaje.

W 1795 roku Polska utraciła suwerenność na 123 lata. Brak niepodległości nie spowodował jednak utraty przez Polaków własnej kultury i tradycji, która przez te wszystkie lata, pomimo wszelkich trudności była starannie kultywowana. Zaborcom nie udało się wymazać Polaków z mapy Europy; przypominali oni o swoim istnieniu licznymi powstaniami, zrywami patriotycznymi oraz brakiem bierności na zarządzenia płynące z Berlina, Wiednia i Petersburga.

Dziś przywróciliśmy pamięć o bohaterach tamtych czasów i lat późniejszych, kiedy to nasz sen o niepodległej Polsce został brutalnie przerwany. Głównym punktem wydarzenia było odczytanie apelu pamięci przez por. Artura Wojtaszyna z 23. Śląskiej Brygady Artylerii z Bolesławca. Żołnierze pamięć o bohaterach uczcili salwą honorową.

W uroczystości, obok przedstawicieli lokalnych samorządów, organizacji, instytucji, związków i służb mundurowych, udział wzięli także uczniowie z chojnowskich szkół - każda z placówek była reprezentowana podczas ceremonii składania kwiatów pod obeliskiem.

Zobacz również: Hymn Polski na setki gardeł chojnowskich uczniów i przedszkolaków [ZDJĘCIA]
Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform