Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Sign in Sign up
  • Polish
  • English
Cuprum arena PWSZ Legnica

Niepodległa była ich celem. Zobacz zdjęcia z uroczystej akademii w Powiatowym Zespole Szkół

Author: admin
Creation date: 07 November 2018, 14:58 All comments: 0


Niepodległa była ich celem. Zobacz zdjęcia z uroczystej akademii w Powiatowym Zespole Szkół

W auli budynku chojnowskiego Liceum Ogólnokształcącego odbyła się uroczysta akademia z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości pt. "Niepodległa była ich celem". Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach tegorocznego Tygodnia Patriotyzmu.

Tegoroczna, ósma już edycja Tygodnia Patriotyzmu odbywa się pod hasłem „Vivat, Niepodległa!”. Cykl wydarzeń ma na celu szerzenie idei patriotyzmu i oddanie hołdu poległym w walce za wolność Ojczyzny.

Dzisiejsza akademia, będąca montażem słowno-muzycznym, skupiała się na historii żołnierzy walczących o niepodległość Polski, m.in. w Legionach Polskich - pierwszej polskiej formacji w XX wieku, sformowanej w 1914 roku w Krakowie z inicjatywy Józefa Piłsudskiego. O bohaterach tamtych czasów dziś przypominają nam wiesze, listy, zapisane wspomnienia i pieśni, takie jak Hej, hej ułani czy My, Pierwsza Brygada, będąca jedną z pieśni reprezentacyjnych współczesnego Wojska Polskiego.

Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.

Akademia została przygotowana przez uczniów Powiatowego Zespołu Szkół oraz nauczycielki historii: Agnieszkę Robak i Agnieszkę Rybczyńską.

- Wierzę i jestem przekonany, że uczniowie i cała społeczność Powiatowego Zespołu Szkół doskonale wie i rozumie znaczenie 11 listopada 1918 roku i słowa "Niepodległość" - szczególnie w tym roku, kiedy obchodzimy wielki jubileusz, setną rocznicę odzyskania tej niepodległości - zaznacza Mariusz Kowalczyk, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół - Dziś możemy świętować, cieszyć się, ale i pamiętać o tych wydarzeniach i o tych ludziach, którzy nam tę wolność wywalczyli - dodał.

Gratulacje uczniom i osobom odpowiedzialnym za przygotowanie akademii złożył Kazimierz Burtny - członek zarządu powiatu legnickiego.

Organizatorzy Tygodnia Patriotyzmu już teraz zapraszają na Ognisko Patriotyzmu, które odbędzie się 8 listopada o godzinie 17:00 w przyszkolnym parku na ulicy Poźniaków. W ramach wydarzenia odbędzie się ślubowanie uczniów klasy ratowniczo-pożarniczej. Po części oficjalnej przy tradycyjnej wojskowej grochówce odśpiewane zostaną pieśni patriotyczne, a na zakończenie wydarzenia w niebo wypuszczonych zostanie 100 biało-czerwonych balonów.
Comments

This entry has no comments yet.

Add Comment

You have to be loggin to add comment.
Sklep Bigform