Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Sign in Sign up
  • Polish
  • English

Dzień Zaduszny - dziś uczcimy pamięć naszych bliskich zmarłych

Author: admin
Creation date: 02 November 2018, 09:25 All comments: 0


Dzień Zaduszny - dziś uczcimy pamięć naszych bliskich zmarłych

2 listopada wypada Dzień Zaduszny będący dniem wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych. W doktrynie kościoła dzisiejszy dzień jest wyrazem przekonania o obcowaniu świętych, zmartwychwstaniu ciał, życiu wiecznym oraz skuteczności modlitwy wstawienniczej.

Podobnie jak w Dzień Wszystkich Świętych, tak i dzisiaj lokalne cmentarze zapełnią się ludźmi chcącymi upamiętnić swoich bliskich zmarłych. Chojnowianie odwiedzający masowo nekropolię przy ulicy Parkowej pamiętają nie tylko o pochowanych na niej członkach swoich rodzin - graniczy bowiem z niemożliwością znalezienie grobu przy którym nie paliłaby się przynajmniej jedna świeczka.

Wczorajszy dzień minął w Chojnowie bez większych zdarzeń. Przez cały dzień nad bezpieczeństwem osób udających się na cmentarz czuwała policja, która kierowała ruchem w najbardziej newralgicznych miejscach - na skrzyżowaniu ulic Parkowej i Wojska Polskiego, oraz przy przejściu dla pieszych łączącym cmentarz z parkiem.

Dzień Zaduszny, który obchodzimy dzisiaj, zapoczątkowano dużo później niż Dzień Wszystkich Świętych. Pierwsze przesłanki o jego istnieniu pochodzą z końca X wieku. Święto to zyskało większy rozgłos i popularność we Francji w XIII wieku. Wtedy to rozpoczęto także tradycję urządzania procesji na cmentarze i zatrzymywania się przy grobach zmarłych, gdzie odmawiano za nich modlitwy.

W Polsce częściowo Dzień Zaduszny jest odpowiednikiem dawnego pogańskiego słowiańskiego święta Dziadów, kiedy to wspominano zmarłych i odprawiano obrzędy, które miały na celu skontaktowanie się z bliskimi zmarłymi oraz odegnanie złych mocy. Przygotowywano dary dla duchów, a wszystkiemu towarzyszyły całonocne śpiewy i modły w licznym gronie rodziny oraz sąsiadów.


Comments

This entry has no comments yet.

Add Comment

You have to be loggin to add comment.