Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Sign in Sign up
  • Polish
  • English

Dzieje polskiego kryminału okiem Ryszarda Ćwirleja [ZDJĘCIA]

Author: admin
Creation date: 26 October 2018, 15:20 All comments: 0


Dzieje polskiego kryminału okiem Ryszarda Ćwirleja [ZDJĘCIA]

Gościem czwartkowego spotkania autorskiego, zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Dyskusyjny Klub Książki Łgarz, był Ryszard Ćwirlej - dziennikarz telewizyjny i pisarz, jeden z najsłynniejszych polskich twórców literatury kryminalnej.

Ryszard Ćwirlej przez wiele lat pracował w Telewizji Polskiej - w latach 1996-1887 z oddziale katowickim, natomiast od 1997 do 2010 roku w Poznaniu, gdzie był m.in. szefem redakcji programu informacyjnego. Obecnie jest wykładowcą na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Twórczość Ryszarda Ćwirleja podzielić możemy na dwa cykle. Pierwszy z nich dotyczy milicjantów z Poznania - ich akcja toczy się od lat osiemdziesiątych XX wieku do czasów współczesnych w Poznaniu i innych miejscach Wielkopolski. Akcja drugiego z cyklów ma miejsce w czasach dwudziestolecia międzywojennego - ich bohaterem jest komisarz Fischer.

Spotkanie autorskie, zorganizowane przez Miejską Biblioteką Publiczną oraz Dyskusyjny Klub Książki Łgarz, stanowiło podróż przez zakamarki historii polskiego kryminału, którego losy sięgają dwudziestolecia międzywojennego. Artysta przypomniał realia wydawnicze w okresie PRL, kiedy literatura kryminalna w znacznej mierze służyła do ocieplenia wizerunku Milicji Obywatelskiej oraz trudne czasy po przemianach ustrojowych, kiedy polscy pisarze skazani byli na niełaskę firm wydawniczych.

Popularność polskiej prozy kryminalnej w ostatnich latach systematycznie rośnie - w znacznej mierze zasadza się ona na seriach powieściowych. Popularność literatury gatunkowej sprawia, że autorzy - tacy jak Ryszard Ćwirlej, Marcin Wroński, Katarzyna Bonda, Mariusz Czubaj, Joanna Jodełka czy Zygmunt Miłoszewski, mogą konkurować z pisarzami z całego świata, w tym z amerykańskimi czy skandynawskimi.

Spotkanie połączone było z kiermaszem książek autora.Comments

This entry has no comments yet.

Add Comment

You have to be loggin to add comment.