Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Sign in Sign up
PWSZ Legnica

Cała prawda o zarobkach księży

Limuzyny? Pałace? Owszem, tak. Choć raczej „służbowe". Złote życie mają hierarchowie. Ich pensje sięgają nawet ponad 10 tysięcy złotych. Plus mieszkanie, transport i utrzymanie właściwie za darmo. Ale wikary czy proboszcz – szczególnie w małych miejscowościach – nie mają już tak dobrze. Jeśli nie dostają państwowej pensji za lekcje religii w szkole, a ich parafianie nie rzucają majątku na tacę, tacy prowincjonalni duchowni czasem muszą się utrzymać za kilkaset złotych.

Księża na parafiach nie zarabiają kokosów, przynajmniej ci, którzy nie stoją wysoko w kościelnej hierarchii. Księża w parafiach nie mają stałych pensji, a ich zarobki zależą od liczby parafian, ich zamożności, poziomu religijności oraz – jak podkreśla Katolicka Agencja Informacyjna w raporcie "Finanse Kościoła Katolickiego" – od autorytetu, jakim cieszy się dany duchowny. Co drugi ksiądz jest zatrudniony w szkole jako katecheta na części etatu i otrzymuje za to kilkaset złotych

Szukaj Logo dostawcy Cała prawda o zarobkach księży Fakt | dodane (08:54) | 132 opinie   AAA Cała prawda o zarobkach księży (fot. ) Limuzyny? Pałace? Owszem, tak. Choć raczej „służbowe". Złote życie mają hierarchowie. Ich pensje sięgają nawet ponad 10 tysięcy złotych. Plus mieszkanie, transport i utrzymanie właściwie za darmo. Ale wikary czy proboszcz – szczególnie w małych miejscowościach – nie mają już tak dobrze. Jeśli nie dostają państwowej pensji za lekcje religii w szkole, a ich parafianie nie rzucają majątku na tacę, tacy prowincjonalni duchowni czasem muszą się utrzymać za kilkaset złotych.

Księża na parafiach nie zarabiają kokosów, przynajmniej ci, którzy nie stoją wysoko w kościelnej hierarchii. Księża w parafiach nie mają stałych pensji, a ich zarobki zależą od liczby parafian, ich zamożności, poziomu religijności oraz – jak podkreśla Katolicka Agencja Informacyjna w raporcie "Finanse Kościoła Katolickiego" – od autorytetu, jakim cieszy się dany duchowny. Co drugi ksiądz jest zatrudniony w szkole jako katecheta na części etatu i otrzymuje za to kilkaset złotych.

Polecamy: Generalska emerytura arcybiskupa Sławoja Głodzia. Z naszych podatków

Każdy ksiądz ma stałe wydatki. Np. ksiądz, który na rękę zarobi ok. 1400 zł zapłaci 200 złotych składek na ZUS, zryczałtowany podatek dochodowy 134 zł, wpłaci 70 zł na diecezjalny fundusz pomocy starszym kapłanom, wspomoże seminarium diecezjalne kwotą 8,6 zł. Proboszcz 30 procent wpływów z kolędy na parafii przekaże na rzecz diecezji. To z tych środków utrzymywani są biskupi, urzędnicy kurii, nauczyciele w seminarium. Najlepiej w Kościele wyglądają zarobki duchownych w wojsku. W zależności od kościelnej funkcji i wojskowego stopnia wahają się one od 3800 zł dla wikariusza w kościele polowym aż do 10700 zł dla biskupa polowego w randze generała. Łącznie pensje wypłacane duchownym w wojsku kosztują nas 10,3 mln zł. Przyzwoicie zarabiają też kapelani w straży granicznej – 5400 zł czy w Biurze Ochrony Rządu – 6400 złotych. Księża nie płacą za mieszkanie, często nie muszą kupować jedzenia.

Biskup polowy w stopniu generała – 10700 zł
Profesor uczelni katolickiej – 10000 zł
Proboszcz–dziekan w archidiecezji warszawskiej – 10000 zł
Proboszcz w Krakowie – 8000 zł
Wikariusz biskupi w stopniu pułkownika – 7300 zł
Proboszcz parafii w Płocku – 5300 zł
Proboszcz parafii wojskowej – 5200 zł
Biskup pomocniczy w dużej diecezji – 4500 zł
Wikary w Warszawie – 3700 zł
Wikary w krakowskiej parafii – 3500 zł
Proboszcz w Opolu – 2400 zł
Wikary uczący w szkole w Zabrzu – 2300 zł
Kapelan w policji – 2300 zł
Kapelan więzienny – 2200 zł
Metropolita warszawski – 2000 zł
Ekonom archidiecezji – 2000 zł
Kapelan w Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu – 2000 zł
Notariusz w kurii biskupiej – 2000 zł
Wikary parafii w Korytowie – 1400 zł
Wikary w wiejskiej parafii na Mazowszu – 800 zł

Bóg - zapłać.
report comment

Add Reply

You have to be loggin to add comment.
Sklep Bigform